Corleone

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Knižní klub - 2012
ISBN: 978-80-242-3675-9

Knižní klub (2012) 978-80-242-3675-9 472

Prequel k legendárnímu Kmotrovi, působivý román o tradici a násilí, oddanosti a zradě, vychází z nerealizovaného filmového scénáře neméně legendárního Maria Puza. Zavádí nás do New Yorku třicátých let, doby nenávratně poznamenané hospodářskou krizí, v níž se zároveň nebývale daří zločineckým organizacím. S koncem prohibice však přichází rozhodující bitva o to, který rodinný klan zbohatne… a který bude čelit neodvratné záhubě. A Vito Corleone, jeden z nejtvrdších mafiánů, ví, že nic není důležitější než rodina. Mladší děti, Michael, Fredo a Connie, chodí ještě do školy, adoptivní syn Tom Hagen je na vysoké, ale starosti mu dělá nepřizpůsobivý Sonny, který se nechce stát obchodníkem, ale kráčet na vlastní pěst v otcových stopách. (Založil/a: al-ma)

Mario Puzo Mario Puzo
*15.10.1920 - †02.07.1999

Ed Falco Ed Falco

Ginnidlo
  22. 9. 2013, 10:54
Brilantně přepsán Puzův prequel scénář. Trochu jsem se bála, jak to Falco zvládne, ale nakonefc velmi mimlé překvapení a až na pár maličkostí bych nepoznala, že autorem není tak úplně Puzo. Děkuji za možnost přečíst si, jak to všechno na počátku bylo.
Jokolo
  29. 9. 2013, 22:12
Pchrmf. To teda mohlo dopadnout mnohem líp. Falco měl k dispozici scénář od samotnýho Puza a stejně se mu to nějak nevyvedlo. I když zapomenu na některé nepřesnosti v návaznosti na původní knihu a strašný český překlad s tunou chyb a překlepů(už jen to, jak nevkusně nespisovnou mluvu vtiskli Vitovi - to se doopravdy nehodilo), tak si to stejně nezaslouží nejvyšší hodnocení.
Je tu vidět nesmírná snaha o napodobení Puzova stylu, což se většinou nepovedlo. Na příběhu je jasně znát, že ho tvořil génius. Zápletka s Iry je výborná a přináší to něco nového. Ale jakmile přijde válka, příběh opět naráží na nemalé nepřesnosti, co se týče původní knihy.
Ještě jednu výtku. Některé postavy se opravdu nepovedly. Myslím tím ty, které byly už v Kmotrovi. Je to jako by některé totálně změnily svou povahu, své styly, všechno. I to mi na knize vadí.
Ale abych jen nevyčítal, musím uznat, že jsem toho asi očekával moc. Pořád je to dobré počtení, pro fajnšmekry určitě. Je krásné se opět ponořit do toho světa, i když lehce nepovedeného.
Martin
  27. 1. 2013, 14:00
Velmi povedená kniha, která popisuje nejen podrobnosti ze života Luky B., ale i příchod Sonny do rodinného podniku. Jak se dalo čekat, kniha v žádném případě nezklamala, ale zároveň ani zdaleka nedosáhla kvalit a dějového napětí svého předchůdce "kmotr/a/".
corran
  24. 11. 2015, 15:34
Nesrovnával bych Falca s Puzem. Podle mne má třeba právě Falco daleko lepší popisovací schopnost, kdežto Puzo popisy vyloženě odbývá. Chce to číst jako samostatnou knihu a nebrat Kmotra jako alfu a omegu.