Dcera sněhu

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Fortuna Libri - 2012
ISBN: 978-80-7321-650-4

Fortuna Libri (2012) 978-80-7321-650-4 392

Nesmírně silný, jímavý, brilantně napsaný příběh o nevšedním osudu dvou lidí, toužících po dítěti tak moc, až si jeho existenci přivolají. Román se odehrává v odlehlé aljašské končině a dny jeho hrdinů – Jacka a Mabel – jsou naplněny těžkou prací. Manželé se velice milují a trápí je jen marná touha po dítěti. Když toho roku napadne první sníh, ze samé radosti si postaví venku před domem sněhulačku. Následující ráno je však sněhulačka pryč – a na cestě jsou vidět drobné stopy. V příštích dnech Jack a Mabel několikrát z dálky zahlédnou blonďatou holčičku osaměle bloudící v lese – ale neodvažují se o tom zmínit jeden druhému ze strachu, že se jedná jen o přelud, podnícený dávno pohřbenými nadějemi na vlastní dítě… V tajuplné, překrásné, ale mimořádně drsné krajině se věci mohou jevit jinak než ve skutečnosti.

Eowyn Ivey se narodila, vyrostla a stále žije na Aljašce. Studovala žurnalistiku a tvůrčí psaní, její celoživotní vášní jsou knihy. Román Dcera sněhu je její debut. (Založil/a: al-ma)

Eowyn Ivey Eowyn Ivey
*1973

togaf
  17. 9. 2014, 9:30
Příběh je krásný, příroda krutá a celé je to poněkud chladné. Knížka je dobrá, nadprůměrná, ale v knihovničce ji mít nemusím. Jedno přečtení stačilo, i když námětů na přemýšlení nabízí spoustu.
teola
  18. 4. 2014, 12:48
Nádherná kniha. Atmosféra mrazivé Aljašky dokonalá, téměř jsem měla nutkání okamžitě si zabalit :-). A k tomu ten příběh... Nemám slov. Mohu jen doporučit.
Pett
  21. 10. 2013, 1:45
Ach, ta Aljaška...skvělá atmosféra! Z příběhu je cítit obrovský smutek a beznaděj nad neuskutečněným rodičovstvím a chlad, který tato událost po sobě zanechala...ale s plynutím děje se rozvíjí obrovská láska a pochopení...vystačila bych si s touhle neuvěřitelně silnou kostrou příběhu dvou lidí...ale i tak jsem spokojena!
Venceslao90
  2. 10. 2014, 22:25
Je to opravdu moc pěkný příběh, do značné části je takový kouzelný a pohádkový. Zvláště první dvě části mají krásnou atmosféru, za kterou vděčí zejména prostředí Aljašky, kde se celý příběh odehrává. Autorka na Aljašce prožila celý svůj život, takže velmi dobře věděla co dělá a jak to čtenáři naservírovat. Třetí část knihy mi ale přišla malinko uspěchaná, až moc dějově nabitá. Výsledný dojem z knihy ale mám rozhodně pozitivní, i když na plný počet to není. Bylo to pro mě příjemné žánrové odbočení od knih, které běžně čtu. Jsem rád, že jsem si Dceru sněhu přečetl, ale souhlasím s uživatelkou togaf - i mně jedno přečtení stačilo.
psychoklara
  13. 8. 2014, 18:58
Anotace nepřehání, tento silný, jímavý a brilantně napsaný příběh zasazený do prostředí drsné ale nádherné aljašské přírody je tím, co jsem už delší dobu mezi policemi knih marně hledala (např. v knize Stallo, která mě velmi zklamala). Děj má spád a je napínavý, přesto na Vás z každičké věty dýchne kouzlo severu. Jsou to ty drobné zmínky o srubu, o zvěři, polární záři, zmrzlých brusinkách a vydřích stopách, kterými pro mě čtení získalo jiný rozměr, protože jsem kouzlu severské přírody kdysi podlehla a neúnavně ho hledám alespoň v literatuře. Musím však podotknout, že autorka to s popisy nijak nepřehání, naopak, píše velmi stručně a výstižně.
Zároveň má kniha v sobě něco, co lze jen stěží popsat - připomnělo mi to Stín banyánu, tu zvláštní melancholickou atmosféru a "tichý" děj, kdy postavy, přestože se jim dějí různá příkoří či bojují o život, nekřičí, ale přijímají svůj osud téměř mlčky.
Když čtete Dceru sněhu, neustále se pohybujete na hranici reality a snu a nikdy si nejste jisti, jestli už nastal ten okamžik, kdy se z příběhu stává pohádka, nebo stále ještě může jít o pravdivou událost.
Dcera sněhu je skutečným pohlazením po duši.
ribička
  2. 1. 2015, 21:57
Skvělý příběh v drsné, ale krásné přírodě. Vyprávění o životě a dřině, na které závisí přežití další zimy. o nenaplněném mateřství a o mnoha podobách lásky a krásy.

Knížka, kterou jsem koupila v levných knihách, mě opravdu obohatila.
DanielOsbourne
  4. 8. 2014, 22:49
Dcera sněhu mě vážně dostala. Sice romány nečtu, ale tato kniha mě svou anotací velmi zaujala a já věděl, že si jí prostě musím přečíst. Jsem velmi rád, že jsem to udělal. Příběh je rozdělen na 3 části, kdy poznáváme krásnou, avšak ,především v zimě, velmi krutou, přírodu Aljašky a příběh manželů toužících po dítěti. To se jim splní, ale není to tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Moc se mi líbí, že až do samotného závěru čtenář neví, kdo, nebo co ona záhadná dívenka je. Pro někoho je skutečná, pro někoho pouhý přelud. Postavy v knize jsou krásně vykresleny a mají úžasné charaktery. Především se mi líbila postava sousedky Esther Bensonové. Takovou ženu se zápalem do života a vyřídilkou by jsme chtěli mít ve svém okolí snad všichni. Alespoň já tedy ano. Eowyn Ivey vytvořila tak silný příběh se silnými charaktery postav a krásnými popisy Aljašské krajiny, že jsem byl vtažen do děje a když jsem zrovna knihu nečetl, přemýšlel jsem nad ní. A to se ne každé knize podaří.
Blueberry
  13. 2. 2015, 20:30
Líbezná a vyzrálá kniha. Jack, Mabel a Faina se společně s drsnou a krásnou přírodou hluboko vryjí do čtenářova srdce. Tenhle příběh mě velice příjemně překvapil a naprosto uchvátil.
Eset
  9. 11. 2014, 17:03
Krásné a poutavé čtení. Nemohla jsem si pomoct, ale neustále při čtení jsem byla v napětí, že se Faině něco stane. Samozřejmě krásná, chladná a krutá Aljaška je neskutečná a autorka jí úžasně vylíčila. Velice se mi líbily kratičké ukázky na začátku každého dílu. Třetí část knihy mě , ale trochu zklamala...
LenkaZ
  3. 6. 2015, 13:02
Nádherný román. Opravdu. Už dlouho mě žádná knížka nedonutila tolik přemýšlet nad svým vlastním životem a opět jsem si připomněla to štěstí, že mám děti, že jsme zdraví... to co člověk občas považuje za samozřejmost. Opravdu poutavý a dojemný příběh. Do toho úžasně vykreslená Aljaška, s celou svojí syrovostí i krásou. Neváhám s pěti hvězdičkami.
b.w.
  25. 5. 2015, 8:41
Jsem unešená... Brilantní zpracování příběhu! Atmosféra dýchá z každé stránky. Ač nemám moc ráda otevřené konce, kdy si můžu vlastně jen domýšlet, jak to celé bylo, tady to k tomu tak nějak patřilo, jinak by kniha ztratila své kouzlo. Zařazuji mezi své oblíbené.
cenevrec
  10. 7. 2014, 9:34
Krásný příběh. Úchvatné prostředí Aljašky. Autorka má velký talent co se týče popisu a vykreslení postav. Klobouk dolů před jejím debutem.
Eva Bělocká
  10. 7. 2016, 21:04
Krásný a dobře napsaný příběh. Atmosféra, která čtenáře opravdu vtáhne. Tak trochu krutá pohádka plná jakési životní moudrosti. Moc se mi kniha líbila.