Winton Train

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Havran - 2009
ISBN: 978-80-86515-96-0

Havran (2009) 978-80-86515-96-0 155

Před 70 lety do Československa přicestoval muž, který dokázal zorganizovat evakuaci 669 ohrožených židovských dětí do náhradních rodin ve Velké Británii. Tím je zachránil před jistou smrtí v nacistických vyhlazovacích táborech. Poslední, největší transport měl odjet 1. září, ale vlak již nevyjel. Většinu těchto dětí později odvezli nacisté do koncentračních táborů. Na uctění památky všech, kteří se záchranného transportu nedočkali, ale i jako výraz díků za Wintonův čin vypravila 1. září 2009 společnost Winton Train ve spolupráci s Českými dráhami speciální historický vlak z Prahy do Londýna. Uvnitř cestovaly především některé z dětí, zachráněných v rámci Wintonových transportů. Slavnostnímu příjezdu do Londýna byl osobně přítomen sir Nicholas Winton. Kniha podrobně mapuje průběh celého tohoto projektu i všech doprovodných akcí, které v souvislosti s tím vznikly. (Založil/a: Blancaa)

Blancaa
  22. 10. 2012, 11:43
Lituji, že jsem se tohoto projektu nemohla zúčastnit nebo alespoň být přítomna na nádraží a mávat na odjezd Nicholasi Wintonovi. Ale při nejmenším si o tom můžeme alespoň přečíst v této knize.