Láska nebeská

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Dokořán - 2012
ISBN: 978-80-7363-486-5

Dokořán (2012) 978-80-7363-486-5 176

Nejnovější kniha autora bestsellerů Gottland a Udělej si ráj je čtivý soubor jiskřivých fejetonů inspirovaných na jedné straně slavnými literárními díly významných českých autorů (J. Hašek, K. Čapek, V. Vančura, B. Hrabal, J. Brdečka, L. Grosman, L. Fuks, J. Škvorecký, J. Papoušek, O. Pavel, V. Havel, Z. Svěrák, M. Viewegh) a jejich filmovými adaptacemi, na druhé pak tím, co je pro autora překvapivé na životě současných Čechů. Lehce, vtipně a laskavě, s osobitým nadhledem plným slovní i situační komiky kreslí českou mentalitu ve srovnání s polskou, specifický český humor i to, že Češi dokážou najít radost snad ve všem a smíchem překonávají často i smutné okamžiky. Knihu doplňují fotografie autorova oblíbeného fotografa Františka Dostála, z nichž většina je zde publikována poprvé.(zdroj: Dokořán) (Založil/a: Fabienne)

vladislaus
  9. 10. 2014, 19:20
Autor nepřidává mnoho nového k tomu, co již sepsal v knize Gottland. Je to spíše opakování a tím pro čtenáře zmíněné knihy zklamání.
s-reader
  12. 11. 2012, 7:50
Sbírka fejetonů volně navazující na předchozí knihy Gottland a Udělej si ráj. Přestože jsou jednotlivé články inspirovány díly českých autorů, nejde o recenze nebo seznámení polského čtenáře s obsahy. Například Vančurovo Rozmarné léto inspirovalo autora k úvaze o tom, proč se Češi na schodech paneláku zdraví a proč Poláci ne. Pro českého čtenáře je to pohled do trochu jiného zrcadla, ale také důvod k zamyšlení, proč se v Polsku vydává tolik českých knih a my toho o současné polské literatuře víme velmi málo.
Kebab Bursa
  17. 12. 2012, 20:35
Z vlastní zkušenosti vím, co je v Polsku čechofilů a jak hodně se o naši literaturu zajímají. Trochu mě mrzelo, že textu není více. Nechtělo se mi končit.
Madenka
  14. 2. 2013, 17:31
Mám z knihy spíše rozporuplný pocit. Skvělý polský reportér nás přesvědčuje o naší specifičnosti čím dál více. Ale oproti předchozím knihám mám pocit, že dělá závěry až příliš překvapivé a taky zjednodušené. Viewegh je terčem bulváru, protože Češi jsou velcí čtenáři a naše kultura je tedy na výši? Dobře, možná čte více Čechů než Poláků, ale to přeci není dostatečná kompenzace našeho nechutného vyžívání se v bulváru. Tuším, že autor to tím asi říct nechtěl, ale ten pocit rozporuplnosti ve mě zkrátka vyvolal. Nicméně kniha se stejně jako ty předchozí četla příjemně.
HelenaP
  4. 1. 2013, 22:09
Asi jsem se těšila moc - věděla jsem, o co půjde, ale tentokrát to pro mě byly jen miniaturní střípečky autorových pohledů na to, co znám. Gottland i Udělej si ráj pro mě měly větší osobitost, originalitu a tím i kouzlo. Ale i tak díky za autorův vztah k nám Čechům, vlastně se mi v téhle knížce nakonec nejvíc líbilo, jak se autor v závěru popral se svou "polskostí" :o)