Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Pan

76%
4 11
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Pan
 Všechny obaly
Pan
 Všechny obaly

Podtitul: Ze zápisků poručíka Tomáše Glahna


Autor:
Originální název: Pan
Poprvé vydáno celosvětově: 1982

Nejnovější vydání:
Odeon - 1982
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (1982)

Lyrický příběh o lásce nejen k životu. Seversky drsné i něžné. Nechte si od poručíka Tomáše Glahna vyprávět o norské přírodě a silné lidské touze.
Román Pan je Hamsunovo mistrovské dílo jeho novoromantického období. Příběh je vyprávěn Tomášem Ghlanem, který žije sám, uprostřed lesa, na pokraji společnosti a má velmi složitou povahu. Hlavní faktory, které se celý román prolínají, jsou láska a příroda.
Současně se Knut Hamsun v této knize v myšlenkách vrací do kraje svého dětství, do severonorského Nordlandu. (Založil/a: lalup)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Francesco
60% 60% 60% 60% 60%
  24. 2. 2016, 18:49
Kniha byla součástí knihy oceněné Nobelovou cenou "Mystérie" z tohoto důvodu jsem jí přečetl. Kniha byla určitě čtivější než-li již zmiňovaná Mystérie a to hlavně z důvodu absence autorových názorů na soudobou literaturu a spisovatele. Jinak děj knihy je zasazen do nádherné krajiny norské přírody. Hlavní hrdina je v celku emočně labilní a tak na knize je nejlepší asi právě popis nezměrně krásné norské přírody.
lalup
100% 100% 100% 100% 100%
  25. 10. 2012, 21:59
Pan mě očaroval, podmanil si mě... zkrátka jsem se v něm ztratila. Co víc dodat. (Jinak se omlouvám za chybu, kniha nevyšla celosvětově 1982, ale 1932.)
mclusky
60% 60% 60% 60% 60%
  2. 1. 2015, 12:10
Přiznám se, že jsem filozofickou hloubku knihy (pokud tam nějaká je) hledal marně. Krom toho, že je poručík poměrně emočně labilní a naivní stvoření jsem si žádný jiný poznatek neodnesl. Nicméně na pozadí příběhu, jaksi podprahově, běží náznak velké tragédie, která se (aspoň v mých očích) nakonec nekoná. Poslední africká (nebo kde to bylo) část knihy mi přišla velmi slabá a naprosto nadbytečná. Když se ale vrátím zpět do lesů na pobřeží, nemůžu dát s odstupem času méně než 70%. Byť kniha zklamala mé očekávání, přesto je v ní něco velmi silného.