Hora smrti

Hora smrti
Poprvé vydáno celosvětově: 1971

Obzor - 1971

Obzor (1971) 114

Publicista a autor knih o horách a horolezectví si zvolil velmi vděčný námět - horolezecké dobývání Nanga Parbatu. Nanejvýš dramatický průběh dobývání nejosudovější himalájské osmitisícovky zpracoval autor nejen podle faktografických údajů. Jeho skromnost líčení, jeho nenápadnost, faktická znalost lidí, věcí a vrcholů hor, dává knize zajímavý dramatický vzruch, napětí i spád. (Založil/a: Richie)

Richie
  28. 10. 2012, 10:17
Nanga Parbat - Holá hora, hora smrti. Kdo se hory dotkne, zahyne ... koluje podhůřím strašlivá pověra.
I za nejjasnějšího dne, kdy slunce září o závod, jako by se svrchu Holé hory snášel mrak, jehož chlad proniká až do kostí.
"Neviděli jsme ho, jenom cítili. Je to mrak strachu, mrak smrti," říká o Nanga Parbatu Tenzing Norkej, král himalájských vůdců, tygr tygrů, přemožitel nejvyššího štítu světa Bohyně Matky Země.

To jsou úryvky z knihy Hora smrti. Knížku jsem přečetl kdysi jako kluk a uchvátila mě. A ani po mnoha letech pro mě kniha neztratila nic ze své působivosti, stále se k ní rád vracím a čtu ji znovu a znovu.