Rudý posuv

Rudý posuv Originální název: Redshift
Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Antologie, která měla otřást science fiction scénou stejně bouřlivě, jak tomu bylo v 60. letech u Nebezpečných vizí editora Harlana Ellisona. Ovšem doba se změnila a počátkem 21. století jen těžko někdo dokáže vyvolat podobnou revoluci v žánru, jenž je i přes všechna více či méně platná tabu tou nejotevřenější scénou pro vyjádření nebovyklých myšlenek. Zajímavé je sledovat, jak si jednotliví autoři poradili s editorským záměrem, jenž po nich požadoval dosáhnout extrémů své literární tvorby. Najdete zde hned několik skutečně excelentních příběhů... (Založil/a: Zlatokrt)

Al Sarrantonio Al Sarrantonio

Zlatokrt
  28. 10. 2012, 13:03
Kdyby byla tato kniha galerií obrazů, kde povídka=obraz, byl bych ochoten si doma pověsit dva z těch všech 14. Ne, že by byly ty povídky vyloženě špatné, ale byly jako moderní umění: spousta nesmyslných čar a šmouh vyjadřujících "pocit autora z letu vrány". Editor chtěl sbírku naznačující další směr sci-fi do budoucna, což se mu nesplnilo vůbec (já bych řekl naštěstí, protože kdyby takhle měly v budoucnu vypadat knihy, neměl bych co číst), zčásti jsou to alespoň celkem dobré a originální povídky, ale obvykle dost těžkopádné, zmatené, nesmyslné, prostě neoslovující. Dvě světlé výjimky ("Na K2 s Kanakaredesem" a "Víra") jsou podle mě dobré a čtivé, ale taky nijak výjimečné nebo vizionářské.