Bumerang

Bumerang

Podtitul: Cesta kolem nového třetího světa

Originální název: Boomerang

Dokořán - 2012
ISBN: 978-80-7363-418-6

Dokořán (2012) 978-80-7363-418-6 240

Michael Lewis je výjimečně nadaný vypravěč, který dokáže psát vtipně a napínavě i o tématech jako evropská dluhová krize, Mezinárodní měnový fond nebo Evropská centrální banka. Ve své knize Bumerang vezme na vzrušující cestu kolem světa postiženého ekonomickou krizí i čtenáře, který v životě nenahlédl ani do finanční rubriky svých oblíbených novin. Při tom mu ukáže, jak irské banky potopily svou zemi, jak řecký stát potopil své banky, jak se Islanďané chtěli překvalifikovat z rybářů na finanční kouzelníky a jak nakonec vyhráli zase Němci. V prvním plánu knihy není hluboká analýza prožitého finančního traumatu, ale jen čtivé a jiskřivou formou podané vyprávění o tom, co se stane, když nás tsunami laciných peněz a úvěrů zbaví přirozené opatrnosti a pustí z řetězu chamtivost a pošetilost, která s v menší či větší míře skrývá v každém z nás. Ve druhém plánu se však dozvíme o podstatě krize více než z tisícistránkových akademických prací - autor má s finančními trhy mnoho intimních zkušeností, mimo jiné si ještě v mládí vydělal obchodováním s dluhopisy slušné jmění v legendární firmě Salomon Brothers.
Edice: Zlom (Založil/a: al-ma)

Michael Lewis Michael Lewis
*??.??.1960

G8
  10. 11. 2013, 10:42
Velice čtivě popsaná krize v kostce. Líbí se mi, že autor jde i o krok dál a namísto tradiční palety fundamentálních faktorů se zaměřuje i na národnostní mentalitu. Nečekejte žádnou podrobnou analýzu, ale zábavný pohled na věc autorovýma očima.
Bruncvik
  11. 8. 2015, 19:25
Tak to byla pecka!! Už dlouho jsem neměl to potěšení setkat se s tak skvělou knížkou. Našel jsem tam naprosto vše, co jsem očekával.
1. Spousta zajímavostí
2. Žádná hluchá místa
3. Čte se jedním dechem
4. Vtipné a plné ironie
5. Psáno s nadhledem
...
„I lodí sem však smí pouze muži; ženám je vstup zakázán, dokonce i zvířatům samičího pohlaví kromě koček. Dle oficiální historie byl zákaz ustanoven na památku Panny Marie, dle té neoficiální proto, že mniši obtěžovali turistky.”