Jsme v češtině doma?

Jsme v češtině doma? Originální název: Jsme v češtině doma?
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Academia - 2013
ISBN: 978-80-200-2209-7
Vyšlo jako e-kniha

Academia (2013) 978-80-200-2209-7 202 Vyšlo jako e-kniha. e-book (epub)
Academia (2012) 978-80-200-2146-5 202

Z více než sedmdesáti tisíc dotazů zaslaných e-mailem jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR předkládáme knižní výběr těch nejzajímavějších a stále aktuálních. Některé z nich se staly „dotazem týdne“ a byly v průběhu let 2006–2010 zveřejněny na internetových stránkách jazykové poradny. Z bohatého materiálu vznikla publikace, jež přitažlivou a srozumitelnou formou seznámí čtenáře například s tím, co znamenají slova kokino, hujer, minela, outěžek, mrcasit se, odkud se vzaly výrazy moldánky, prdelačka, syčák, starý paprika, jaký je původ rčení foukat jak na vidrholci, mít řečí čtyřiapadesát, proč se žena vdává, ale muž žení, jak se jazykovědci dívají na slova hostka, lídryně, mažoret, jak doporučují skloňovat slova boss, kynkažu, jakého rodu je Pluto, patogen, tsunami, zda psát imbus, nebo inbus atd. (Založil/a: al-ma)

kajas1993
  8. 12. 2014, 21:59
Obdobná publikace (jen o pár stránek obsáhlejší) jako titul "Na co se nás často ptáte". Dozvěděla jsem se dost zajímavostí z oblasti českého jazyka, kdyby se ale jeden z mých zápočtových testů na univerzitě netýkal právě této knihy, asi bych po ní dobrovolně nesáhla.