Hra o manželství

Hra o manželství Originální název: The Marriage Plot

Host - 2012
ISBN: 978-80-7294-684-6

Host (2012) 978-80-7294-684-6 527

Jsou velké milostné příběhy devatenáctého století mrtvé? Anebo může existovat takový příběh, ale napsaný pro dnešní dobu a reflektující realitu feminismu, sexuální svobody, předmanželské smlouvy a rozvodu? Madeleine Hannaová je svědomitá studentka anglistiky, která trochu zaspala dobu. Zatímco počátkem osmdesátých let všichni čtou Derridu, ona se šťastně noří do díla Jane Austenové a sester Brontëových — autorek dnes již klasických románů, které se zabývají tématem typickým pro anglickou literaturu viktoriánské doby: jak (ne)uzavřít co možná nejvýhodnější manželství. Na jaře svého posledního ročníku se Madeleine zapíše do kurzu sémiotiky, aby zjistila, „o čem to všichni pořád mluví“. A z důvodů, které nemají nic společného se školou, už život ani literatura nikdy nebudou stejné. Nebudou stejné poté, co se zamiluje do Leonarda Bankheada, člověka se zdánlivě nevyčerpatelnou energií. A už vůbec ne poté, co se v jejím životě znovu objeví Mitchell Grammaticus, který je posedlý myšlenkou, že je mu Madeleine souzena. Hra o manželství je zasazena do začátku osmdesátých let a v jejím popředí stojí studentský milostný trojúhelník. Je to vynikající, zábavný, dojemný román o výsluních a vrtkavosti mladé lásky, o zoufalství deprese a o hledání smyslu bytí. Jednota místa a času, typická pro velké romány devatenáctého století, které oslavuje, a také šíře záběru a idejí, to všechno řadí Hru o manželství mezi nejlepší knihy dneška. (Založil/a: al-ma)

Jeffrey Eugenides Jeffrey Eugenides
*08.03.1960

togaf
  31. 1. 2014, 19:50
Všechny tři postavy milostného trojúhelníku byly popsány velmi reálně. Občas jsem se s jejich názory naprosto ztotožnila, občas jsem protáčela oči nad jejich jednáním a občas jsem jen unaveně povzdechla, protože to, co prováděli, bylo přece jasně odsouzené k neúspěchu. Prostě jako z reálného života.
MolkoZuzka
  3. 9. 2013, 12:58
Vážně jsem se snažila do příběhu proniknout, ale nepodařilo se. Knihu jsem dočetla s velkými obtížemi.
badatel
  17. 4. 2013, 19:30
Vyhlížela jsem toužebně český překlad, protože Eugenides mě uchvátil už románem Hermafrodit. Hra o manželství je skvělé čtení, fandila jsem Mitchellovi, bála se o Leonarda. Madeleine mi trošičku lezla na nervy. Ale jen trošičku.
Kebab Bursa
  26. 3. 2013, 18:05
Americká klasika, první liga tvůrčího psaní, až někdy na třísté stránce jsem se začal orientovat, ale nakonec mě kniha docela dostala. Hlavně díky tomu, že ve stejném věku jako hlavní hrdinka jsem měl za partnerku dívku s maniodepresivními stavy a mnoho jejích pocitů jsem důvěrně znal. I její vztah dopadl podobně, ale to asi prozrazuji moc. Rozhodně dobrá četba pro někoho, kdo se nechystá žít celý život jako singl.
Zuzzi
  31. 7. 2016, 11:10
Nenásilné navázání na klasické romány 19.století - barvitě popsané charaktery, které si oblíbíte a dokážete se do nich vcítit, děj sledovaný z perspektiv jednotlivých postav. Klasický vztahový trojúhelník, který nenudí. Místy mi vyprávěním kniha připomínala Tolstoje či Chabona. Celkově výborná kniha, skvěle napsaná, velmi čtivá, určitě doporučuji! (Hodnocení 9,5/10)
karkulin1982
  2. 2. 2014, 15:07
Pro mě naprosto dokonalá knížka, která mě nepustila od začátku do konce. Teď mě jen mrzí, že už je konec. Rozhodně se k ní někdy vrátím!
aubergine
  20. 11. 2014, 13:27
Kniha se mi líbila, ačkoli musím říct, že některé pasáže pro mě byly dost utrpením (sémiotika, náboženství). Z hlavních postav mám celkem rozporuplné pocity, na jednu stranu jsou popsané hodně do detailu, na druhou stranu mám pocit, že se jako čtenář nedostanu k jejich pocitům, vše je popsáno jakoby zdaleka. V každém případě jsem ráda, že jsem knihu dočetla, po přelouskání první třetiny už mě to hodně bavilo :)
Jarohrad
  8. 11. 2014, 23:52
Obsahuje spoiler spoiler Opět se mi trochu potvrdilo, jak je ošidné brát doslova komentář ke knize na přebalu, který je otištěn i zde. Milostný trojůhelník si představuji trochu jinak. Tady je to jasná přímka Mi milujje Ma, Ma miluje Le. Le nemiluje nikoho (možná trochu sebe). Často se říká, že muži ve vztahu k ženám nemyslí mozken. Autor ve své knize ukazuje, že i v tomto ohledu panuje mezi muži a ženami rovnost. Leonard je velký borec na kterého dívky letí mnohá končí v jeho náručí, posteli a jako další "zářez na pažbě". Borec, kterému není žádná neřest cizí (kouření, chlast, drogy, hazard). Mitchell je normální student, trošku nešťastně zamilovaný a trochu hledající. Ústřední postava Madelein je z dobré rodiny s dobrou výchovou a s dobrým finančním zázemím. Za svého vyvoleného si neomylně vybírá postelového šampiona bez dalších plusových bodů. Jeho "polehčující okolnosti" jsou rodinné zázemí, inteligence a psychická porucha. Sledujeme zhruba dva roky života z pohledu všech tří protagonistů (poslední na škole a první po škole) s krátkými pohledy do minulosti. Drama nekončí úplným happy endem, který je vyhrazen pouze pro konec anglického románu (viktoriánského), ale máme tu 3 solidní druhá místa. Dal bych 5 hvězd, kdybych nečetl Hrmafrodit a Sebevraždy panen.
Lucy1994
  12. 3. 2015, 20:20
Mně tato kniha moc neoslovila, ani nevím proč. Nemohu moc najít důvod. Trochu mi vadilo, jak se pořád vracel z ničeho nic zpět do minulosti osob a pak zase z ničeho nic zpátky, bylo to pro mě nepřehledné. A chování postav se mi celkově nelíbilo. Leonarda mi bylo upřímně líto. Nemám moc k této knize co říct. Prostě mně tolik neoslovila a tím to pro mě končí. Pro někoho to ale může být dobrá kniha, to určitě! :)
Nosferatu
  8. 4. 2016, 21:13
Další skvělá kniha od Eugenidese, která se čte úplně sama, i když je hodně obsáhlá. Zajímavé jsou "filozofické" úvahy o feminismu nebo náboženství. Cestovatelské zážitky sympatického Mitchella svádí k touze sbalit si batoh a vydat se do divočiny. Vztah Madeleine a Leonarda mi připadal tragický už od začátku, i když mě postava Leonarda hodně bavila. Na druhou stranu Madeleine mi připadala jako osobnost nezajímavá....přesto jsem se od knihy nedokázala odtrhnout.