Němci

Host - 2014
ISBN: 978-80-7491-427-0

Host (2014) 978-80-7491-427-0 421
Host (2012) 978-80-7294-682-2 421

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce čtyřicátých let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek. Pochopení rodinné minulosti a odhalení jejích traumat leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít. Ve svém novém románu zavádí Jakuba Katalpa čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku přímočaře bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny, růžové brýle střídá deziluze a před čtenářem vyvstává otázka – opravdu je možné po tolika letech nalézt pravdu? Autorčin vytříbený jazyk silně kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav, a umožňuje tak ještě zevrubněji prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu. (Založil/a: al-ma)

Jakuba Katalpa Jakuba Katalpa
*23.09.1979

s-reader
  23. 11. 2012, 9:55
Zajímavý pokus Jakuby Katalpy o napsání srozumitelný a čtivý román. Proti knihám jiných autorů (autorek) zpracovávajících obdobné téma je smířlivější ve vztahu Čechů a Němců. Snaha o velký román vedla Jakubu Katalpu k dolepování nepodstatných historek. Působí to poněkud křečovitě.
Pett
  11. 7. 2016, 22:20
Tak dlouho jsem okolo ní kroužila... mám jí číst... nemám jí číst... a? Ve finále příliš povyku pro nic... začátkem jsem se namlsala, ale pak se to tak divně rozplizlo a ztratilo to mojí pozornost... ztratilo to na naléhavosti... čtete o zbytečně moc lidech, kteří nejsou pro příběh důležití... a Klára? Bože můj, to byla marnost sama... možná by vyprávění bylo zajímavější formou povídek o válečných osudech... ale z tohohle jsem byla jalovice a za chvíli jsem už nevěděla, komu jak kdo umřel nebo se kdo narodil... trochu jen takové zbrklé sázení slov, které mi ve finále nedalo moc velký smysl... síla příběhu se vytratila mezi řádky... škoda... velká škoda!
LadysR2
  21. 2. 2015, 9:59
Nesouhlasím s Kebab Bursou, ani s-readerem.
Před pár dny jsem dočetl Vyhnání Gerty Schnirch a do Němců se mi hned moc nechtělo.
Pořád jsem po knize pošilhával a nakonec to tedy risknul.
Ve Vyhnání G.S. je jasné, že Němci jsou ti dobří a Češi ti špatní. Bez možnosti čtenářovi volby.
V Němcích naopak autorka vůbec neklade důraz na národnost. A to je alespoň pro mě zajímavější pohled.
Děj je mozaika roztříštěná na kousíčky a když ty střípky postupně skládáte dohromady, dostanete příběh zaplněný lidmi a lidičkami se všemi jejich krásami, láskami, touhami a samozřejmě i neduhy a vadami na kráse, jejichž životy jsou přímo či nepřímo ovlivněny dvěma světovými válkami a jejich následky.
K tomu přidejte střídání děje a času(což naopak od dvou výše zmíněných pro mě zesiluje dojem z četby a drobné minipříběhy spíš dokreslují atmosféru doby a místa) a dostanete knihu, kterou si budete pamatovat.
Vážně.
miiichalka
  23. 7. 2016, 14:49
Krásné. Jedna kronika několika propletených, pohnutých osudů v pohnuté době. Střípky, stopování ztrát. Dezert, kterého chcete víc, ale zároveň víte, že to nejchutnější na něm je dávkování po lžičkách, nedostatek....
Kebab Bursa
  16. 1. 2014, 18:35
Kniha, u které jsem hledal ještě nějaké další stránky a nechtěl se s příběhem rozloučit. Paradoxně by se dala ale půlka románu vypustit, byla nudná, s příběhem nesouvisející. Katalpa psát rozhodně umí, ale na svůj velký román, kterým by konkurovala Tučkové, si ještě bude muset počkat.
JanieHonzka
  24. 5. 2016, 19:08
Kniha pro mě byla skvěle napsaným románem na zajímavé téma. Bylo pro mě velmi těžké ji odložit, četla se sama. Líbilo se mi, že autorka nenutí čtenáře, aby se rozhodl, kdo jsou ti dobří a kdo ti špatní. Tak jsem byla nadšená z odbočujících příběhů "vedlejších" postav. Tyto odbočky pro mě tvořily potřebné detaily příběhu, bez nich bych se neustále ptala a jak to bylo dál s tím a tím. Určitě doporučuji k přečtení.
Míša Kronďáková
  6. 5. 2016, 10:49
Bohužel, koupeno na základě mnoha kladných recenzí, ale mě příběh zas tak nenadchl. Pro mě byl nejzajímavější až konec.