Světloplaší

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Host - 2012
ISBN: 978-80-7294-735-5

Host (2012) 978-80-7294-735-5 112

Pátá sbírka básníka, překladatele a autora knih pro děti Radka Malého (nar. 1977) je záměrným a riskantním vybočením z dosavadní linie autorovy tvorby. Nepřináší pokračování „kapesní apokalypsy“ předchozí sbírky Malá tma, ale intimní, místy až sentimentální výzvu k rozhovoru, aniž by se vytrácela břitkost, naléhavost a drásavost veršů. Snaha vystrčit růžky na světlo však — za cenu často nezodpověditelných otázek — vítězí. (Založil/a: al-ma)

AkzuzkA
  18. 11. 2016, 19:36
Když jsem ty milé kratinké básně začala číst, měla jsem pocit, že na mě dýchá cosi ze skácelovské poezie. Zajásala jsem, protože Skácel patří k mým nejoblíbenějším básníkům. Skácelovské ražení ale postupem času vystřídalo cosi břitšího. Cosi, co mi připomínalo mého dalšího oblíbence - Krchovského. Zajásala jsem podruhé a v průběhu čtení ještě nesčetněkrát. Zdá se to až nemožné, dva básníci, kteří jsou natolik rozdílní svým psaním, ale přeci, nemohu se toho pocitu zbavit. Rozhodně se ale v básních nezapře Malého osobitost. Mnoho osobních až intiních otázek, nad kterými se čtenář musí zamyslet spolu s autorem. Otázek, které člověku nedají spát... Knihu mám půjčenou z knihovny. Rozhodně ale o ni doplním také moji osobní knihovničku. Za mě pět hvězdiček z pěti.