Mámin seznam

Mámin seznam

Podtitul: Matčina životní ponaučení pro manžela a syny, kteří tu po ní zůstanou

Originální název: Mum´s List

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-204-2839-4
Vyšlo jako e-kniha

Mladá fronta (2013) 978-80-204-2839-4 336 Vyšlo jako e-kniha.
Mladá fronta (2012) 978-80-204-2777-9 336

Mámě dvou malých synů před několika lety zjistili rakovinu v pokročilém stadiu a ona věděla, že se nemůže vyléčit. Když tušila, že smrt se blíží, začala s pomocí manžela sepisovat rady a pokyny, jimiž se po jejím odchodu mají řídit, a nazvala je Mámin seznam. Je v něm vypsané krok za krokem všechno, na co táta nemá při výchově synů zapomenout, co by měli kluci dodržovat a jak si máma představuje, že mají žít bez ní. Psala to jednak proto, aby se manžel necítil po její smrti tak sám a věděl si rady, ale také proto, aby na ni kluci nezapomněli a aby na ně mohla dál působit, a také se tím vyrovnávala se smrtí. O Mámině seznamu se pak dozvěděl místní tisk a po velkém ohlasu v celonárodních anglických médiích se táta rozhodl, že celý příběh převypráví. Je to velmi dojemné čtení, prosté, věcné a v závěru i nadějeplné.
Překladatel: Mandelíková, Jana (Založil/a: al-ma)

borntolive
  25. 2. 2013, 23:28
Při prvních 37 stranách jsem promočila kapesník. Jestli znáte podobný případ ze svého okolí, nebude to lehké čtení, neb vzpomínky jsou nemilosrdné. Je to ale kniha plná Katiného temperamentu, který jsem hmatatelně cítila, když jsem si přehrávala třeba její oblíbené Can´t Help Falling in Love od Lick the Tins. Přesto mi stále svírá srdce otázka, na kterou mi odpověděl poslední list s křížkem a fotkou jedné takové Katie, také maminky 2 malých dětí - "Jen Bůh ví proč"...
Ruxandra
  11. 12. 2012, 20:42
Kdo čeká jen knihu o umírání a trápení, nemůže se více zmýlit. Tento příběh je především o naději a o lásce s okamžiky, které vás dokáží zasáhnout. Je nádherné číst o tak nádherném vztahu, který měli Kate a Singe a je úžasné číst o tom, jak se tátovi a jeho synům podaří vypořádat se se smrtí milované maminky. Kniha, která stojí za přečtení.
Ruffy
  1. 1. 2013, 11:11
Opravdu dokonale napsaná kniha.. Zajímalo by mě kolik seznamů vznikne po jejím dočtení. Singe a Katie se pro mě stali jistým vzorem, jejich přístup k životu byl přesně takový jaký by měl být. Jsem ráda, že jsem měla možnost nahlédnout do jejich společného života a poté i bohužel do samotného života Singe.
aubergine
  13. 4. 2015, 12:59
Knihu by si měl přečíst každý - nejen ten, koho nemoc připravila o někoho blízkého, ale každý, kdo pořád něco odkládá s tím, že "času je dost". Určitě si udělám vlastní seznam a snad mi dojem z knihy vydrží co nejdéle, abych toho splnila co nejvíc. Možná bych ocenila, kdyby byl popis trochu realističtější, protože Kate určitě měla i své chyby, nebo se manželé taky někdy pohádali, jako všechny ostatní páry... Takhle je to jako óda. Nicméně obdivuji to, že se Singe se svým příběhem dokázal takhle svěřit, přidat fotografie apod., určitě to spoustě lidí v podobné situaci pomohlo.