Matematická kniha

Matematická kniha

Podtitul: Od Pythagora po 57. dimenzi: 250 milníků v dějinách matematiky

Originální název: The Math Book. From Pythagoras to the 57th Dimension, 250 Milestones in the History of Mathematics

Argo - 2012
ISBN: 978-80-7363-368-4

Argo (2012) 978-80-7363-368-4 544

Kdy uvázal člověk svůj první uzel? Jaké byly významné matematičky a proč první z nich zlynčoval dav? Lze stejnoměrně učesat chlupatou kouli? Je hra Tetris efektivně řešitelná? Tyto otázky jsou jen ochutnávkou z nesmírného bohatství matematických témat, které nám přináší bohatě ilustrovaná kniha zkušeného autora mnoha populárně naučných knih o matematice, Clifforda A. Pickovera. Odhaluje nám magii a mystéria, jež se ukrývají za vybranými milníky ve vývoji matematiky, od druhohor až do počátku 21. století. Matematika během této doby pronikla do všech oborů poznání a umožnila nám pochopit vše, co je přístupné racionální analýze, od barvy mraků, architektury mozku či tvaru škeblí až po kvantové fluktuace a chování galaxií, a to vše s nepochopitelnou přesností a efektivností. Přehled převratných matematických konceptů, významných událostí i slavných vzorců, který vám tato kniha přináší, je doprovázen zajímavými fakty ze života jejich autorů a často až bizarními příklady využití těchto myšlenek. Všech 250 kapitol je uspořádáno chronologicky a ke každému datu zde najdeme celostránkovou barevnou ilustraci, která buď osvětluje koncept sám, nebo je v nějakém smyslu výtvarným ztvárněním jeho podstaty, myšlenkového odrazu či praktického použití.
Kniha byla vydána ve spolupráci s nakladatelstvím Dokořán.
Překladatel: Holčák, Petr (Založil/a: al-ma)

Clifford A. Pickover Clifford A. Pickover

Kristýna de Brno
  12. 7. 2016, 11:07
"Je Bůh matematik? Jistě, vesmír lze podle všeho spolehlivě poznat pomocí matematiky."

Bez mučení přiznávám, že jsem si k matematice nikdy nedokázala vytvořit vztah, dílem snad také proto, že mi nikdy nikdo nedokázal říct, jak zajímavá věda to vlastně je. Tím spíše ne zaprášené matikářky na základce. Říkám si, jestli by to bylo o hodně jiné, kdyby se mi tato kniha dostala do rukou dřív.
Co tedy dokázat Pickover s mou matematikou nepolíbenou myslí? Dokázal ji zaujmout a dokonale rozprášit mou představu matematiky jako čistě lidského konstruktu. Vážně poutavá četba. Ideální jako dárek pro dorůstající matematičku / dorůstajícího matematika.