Tvůj stín

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Domino - 2012
ISBN: 978-80-7303-776-5

Domino (2012) 978-80-7303-776-5 477

Pro Kayleigh Towneovou, krásnou a úspěšnou zpěvačku, to byla jen rutinní odpověď nadšenému fanouškovi. Pro Edwina Sharpa byl její mail nezpochybnitelným důkazem, že ho Kayleigh miluje. Ano, oni dva jsou spřízněné duše a na tom nic nezmění ani výhrůžné dopisy od jejích právníků, ani předběžná opatření soudu. Edwin o její lásce nepochybuje. A nepochybuje tudíž ani o tom, že svůj poslední hit nazvaný Tvůj stín napsala jen a jen pro něj.

Kayleigh se připravuje na koncert ve svém domovském městě a má podivný pocit, že ji někdo sleduje. Co když je to zase ten podivín Edwin? Copak se ho nikdy nezbaví? Ten člověk o ní ví děsivě mnoho a stále podléhá své šílené představě o tom, že si jsou souzeni… Kayleigh to teď ale nemůže řešit, a tak požádá o pomoc svou přítelkyni Kathryn Danceovou.

A pak jí kdosi v noci zavolá a do telefonu pustí začátek písničky Tvůj stín. Krátce poté je nalezena zohavená mrtvola člena kapely a způsob, jakým byl hrůzný čin vykonán, evokuje slova první sloky přehraného hitu. Kathryn Danceová velmi dobře ví, že psychopati se nikdy nespokojí s jednou vraždou – a samozřejmě stejně dobře ví, že Tvůj stín má mnohem více než jednu sloku… (Založil/a: Snicketka)

Eidalon
  24. 3. 2014, 10:53
Tvůj stín (originál nese název XO = objímám a líbám) je další skvělou knihou Jefferyho Deavera, kterou předkládá svým fanouškům a čtenářům. Kniha byla napsána v roce 2012 a tak je vlastně novinkou pohybující se v reáliích dneška, byť pan Deaver již v roce 2013 vydal další dvě knihy – nezbývá, než se těšit na jejich česká vydání.

Představovat autora je nošením pomyslného dříví do lesa. Již přes 25 let píše a vydává tento bývalý folkový zpěvák a skladatel, posléze právník a nyní úspěšný spisovatel jeden lepší krimi román než druhý a pokud jste snad na jeho dílo ještě nenarazili, mohu jen a jen doporučit. Jeho Lincoln Rhym je novodobý Sherlock Holmes, řada jeho knih se již dočkala filmového zpracování a Jeffery ve svých 63 letech (1950) zraje jak pomyslné víno.

V Česku vyšlo již přes třicet jeho románů (2012), které mají své hrdiny a hlavní představitele. Nejznámější dvojicí je Lincoln Rhym a Amélie Sachsová, pak jsou to romány s Johnem Pellamem, případy Rune a řada samostatných románů, další série patří Kathryn Danceové a Tvůj stín spadá právě do této série.

Kathryn je agentkou CBI (Kalifornský úřad vyšetřování) se specializací na výslechy a kinezii – analýzu řeči těla, která vede svá vyšetřování, ale mnohdy ji osud spojil i s Rhymem a Amélií, se kterými úspěšně spolupracuje a kteří se v příběhu taktéž na okamžik mihnou jako rozhodující prvek řešení případu.

Samotný román představuje nejen kvalitní zábavu, ale i sondu do novodobých technologií, které umožňují zcela sofistikovaný stalking. Deaver v knize přináší i pohled na současný hudební průmysl a jeho novodobou éru fungování. Jeho folková minulost mu umožňuje psát s naprostou znalostí problematiky i prostředí a děj své knihy soustřeďuje do oblasti se silnou tradicí k country hudbě, Kalifornie.

Kniha si nese i svůj fenomén doby, neboť společně s knihou vychází i hudební projekt – CD s písněmi, na jejichž texty jako indicie odkazují románoví hrdinové v knize. CD reálně existuje a písně taktéž a jsou k mání na webových stránkách autora.

Vedle tištěné knihy a její e-verze tak přibyl další prvek, který posílí samotný román a zájem o něj. Přesně v duchu novodobých „365“ – společností, které dnes představují full servis pro každého interpreta a které Deaver v knize popisuje, což ale není fikce, ale dnešní realita novodobého hudebního show businessu.

V postavě hlavní hrdinky Kayleigh máte možnost v knize "vidět" nejen tu blyštivou stranu slávy, popularity a bohatství, ale i druhou část mince – ztrátu soukromí a neustálé „obtěžování fanoušků“, spoustu přiživovačů se na slávě a v neposlední míře i ztráta osobnosti, neboť hlavní hrdinka je nucena hrát roli a image stanovenou marketéry jako tu nejvíce přitažlivou pro publikum bez ohledu na vlastní názor a pocity samotné hrdinky.

Téměř pět set stránek Vás provede pouhými pěti dny příběhu, ve kterých se toho ale odehraje moc a moc. . .

Kathryn Danceová odjíždí z Monterey na svou týdenní dovolenou do Fresna – vše ve státě Kalifornie, kde se chce věnovat své zálibě – koníčku, nahrávání a sbírání skladeb a písní a jejich propagaci na svých webových stránkách. Součástí její cesty je i návštěva své kamarádky a přítelkyně Kayleigh Towneové, která je správnou dcerou svého otce, slavného country zpěváka, který se již plně realizuje v dceřiné kariéře - úspěšné autorce, skladatelce a především interpretce svých písní.

Katryn přijíždí v době, kdy Kayleigh řeší problém vytrvalého stalkera, jejího fanouška, který ji pronásleduje na každém kroku. Z nepříjemného obtěžování se má stát brzy zcela jiný příběh . . .

Umírá první člověk, bedňák a zvukař Bobby Prescott, který není jen členem zpěvaččina týmu, ale ke Kayleigh má mnohem bližší vztah a společné tajemství. A umírá za podivuhodných okolností, těsně před jeho smrtí je celá záležitost avizována samotné Kayleigh úryvkem její jedné písně, která prozrazuje kde a co se stane.

Rozbíhá se vyšetřování, ale než se stačí kriminalisté pořádně dostat do případu, zazní druhá sloka písně a umírá druhá oběť.

Deaver pak rozvine skvělý příběh s mnoha zvraty a vždy, když se již zdá, že je vše vyřešeno objeví se nové a nové okolnosti. I když od počátku je hlavním podezřelým Edwin Sharp, bláznivě zamilovaný fanoušek do Kayleigh a zuřivý stalker, vše nasvědčuje tomu, že vraždí někdo jiný a jeho úmysly jsou černější než noc . . . politika, touha po slávě, ale nakonec je to všechno úplně jinak.

Konec je až příliš kýčovitý, ale jako čtenáři jste tomu vlastně rádi. Deaver Vás do příběhu vtáhne tak, že jste jeho součástí a tak si s ulehčením oddychnete, když vše dopadne dle vašeho očekávání . . .

Mohu jen konstatovat, skvělá práce – dávám plné ohodnocení.
ondrasek
  22. 5. 2016, 20:09
Považuji se za znalce tvorby J.D., takže jsem neočekával, že by mě mohl něčím překvapit. Neřkuli šokovat. Tipl jsem si vraha (vím, jak to Jeff umí zamotat) a čekal, jak se to vyvrbí.
No, nakonec jsem překvapen byl. Trochu. Ale proč je to propánajána zase tak překombinovaný???
POZOR SPOILER! Určitě bych vypustil dějovou linii kolem kongresmana Davise, je matoucí. A taky bych se obešel bez všeználka Lyncolna Rhyma.
Řadím ji mezi ty slabší deaverovky.
Laponka
  10. 9. 2014, 13:12
Prvních 350 stran bylo naprosto super, ale poté už mi zápletka přišla moc překombinovaná, což mi zkazilo celkový dojem z knihy.
Nikolka001
  6. 7. 2013, 18:05
Když jsem si knihu koupila,nevěděla jsem,co od ní mám čekat. Věděla jsem pouze,že se jedná o detektivní příběh. Líbí se mi,jakým způsobem Jeffery Deaver napsal tuto knihu. Taky jsem plně rozhodnuta,že si někdy přečtu i jeho další knihy.
Teď už ke knize. Opravdu pěkně napsaný příběh. Chvilkami zde byla i hluchá místa. Což se ale bohužel někdy stává. Také mi vadilo,že v knize bylo až moc postav. Tím pádem jsem se často ztrácela. Jinak byla kniha hodně napínavá a zajímavá. Doporučuji! :)))
XZvire
  27. 11. 2012, 22:14
Klasická Deaverovka.. Na můj vkus až moc zapletený děj, něco bych z toho určitě vynechala.. Celou dobu se autor snaží zmást čtenáře, jak to vlastně doopravdy je. Na začátku knihy mi bylo naprosto jasné, kdo je za tím vším, ale povedlo se mě v jednu chvíli zmást, ale ve finále to dopadlo, tak jak jsem si myslela. :) Pro mě je to tak 70%, možná některé čtenáře může už nudit, že Deaver píše každou knížku dost v podobném stylu, ale zase aspoň to pro mě není úplný propadák :)
!SPOILER! Potěšilo mě krátké mihnutí postav Lincolna Rhyma a Amelie Sachsové..
jirka77
  13. 11. 2016, 18:42
Tak jsem se pustil do čtení třetího pokračování s Kathryn Danceovou a připadá mi ,že celá série jde s dalším dílem nějak dolů. Příběh se mi zdál neúměrné natahovaný a tím pádem i nudný a nezachránil to ani Lincoln Rhyme ,který se v příběhu na chvíli objevil. Odvětví country hudby také není zrovna můj oblíbený druh muziky,tak to celkově na dojmu knihy něco ubralo .Za mě velké zklamání a doufám že mě čtvrtý případ vyvede z omylu a konečně si přečtu skvělý detektivní thriller.
-Nikola-
  13. 4. 2014, 20:12
Neuvěřitelně mě uchvátila Kathryn Danceová. Žena s rodinou, inteligentní, vzdělaná a navíc mazaná jak liška. Naprosto mě dostala. Myslím, že první polovina knihy byla o dost lepší než ta druhá. Zápletka a rozuzlení se zbytečně moc natahovaly. Ale jinak byla kniha dějově fantastická a určitě se pokusím dostat k dalšímu příběhu agentky Danceové.
JarKun
  19. 5. 2013, 13:15
Tak od Deavera už jsem četl daleko lepší. Ale stejně je úžasný, když si někdo udrží tak dlouho vysokou kvalitu. V této knize už se mě zdálo, že lze předpokládat, kolik zvratů v ní ještě bude. V posledních knihách mi přijde, že Deaver ve snaze dál a dál překvapovat příběhy už trochu moc překombinovává, až už jsou nakonec nevěryhodné. Přirovnávám to k Vraždám k Midsomeru. Člověka to baví dlouho a dlouho a pak si najednou jednoho dne řekne: Vždyť je to nenormální, aby na jednom místě pořád někdo někoho vraždil. Trochu se u Deavera bojím, aby v dalších knihách už nakonec nebylo z deseti postav sedm vrahů, co se postupně vyvraždí mezi sebou. To už by asi byla poslední možná myslitelná zápletka. Ale i tak výborná kniha a Edwina mi jednu chvíli opravdu bylo moc líto ... tak stále se ještě nechám napálit, pane Deavere.
tomdra
  13. 4. 2014, 17:45
První kniha od Jeffery Deavera co mě moc nebavila. Příběh mladé zpěvačky, kterou někdo pořád pronásleduje a otravuje.
koki.veru
  7. 11. 2016, 7:48
Velmi povedená detektivka. Agentku Danceovou mám velmi ráda, a tak jsem se po poměrně dlouhé době pustila do dalšího dílu této série. Velmi mě zároveň potěšilo, že se v knize opět objevil Lincoln s Amélií :) Kniha byla poměrně napínavá, i když některé pasáže byly trošku zdlouhavé, ale zápletka zajímavá, a nakonec i velmi pěkný závěr.
Lucho Gonzalez
  30. 9. 2015, 12:19
Dvě třetiny knihy mi připadalo, že Deaver neví kudy kam, že tápe a děj se moc nikam nehýbe. Ale v poslední třetině mě přesvědčil, že jenom fixloval, aby mohl opět zasadit konečný úder v podobě závěrečného rozuzlení.
johnnie
  25. 2. 2014, 13:54
Zatím jediný můj "zářez" od Deavera a fakt výborný, četl jsem to jedním dechem. Navíc jsem jako muzikant ocenil knihu z muzikantského prostředí a je vidět, že tomu Deaver fakt rozumí :-)
HDosoudilová
  17. 7. 2015, 18:41
Celkem zajímavá kniha, poslední ze série s Kathryn Danceovou, na kterou jsem se těšila. Musím ale říct, že Deaver má lepší knihy, takže tuto hodnotím jako takový průměr. Občas mi děj připadal trochu přehnaný, ale četla se pěkně.
fish
  13. 2. 2014, 9:32
trochu zbytočne prekombinovaná kniha, čo jej podľa mňa ublížilo, nebol som si istý kto koho využil viac, ale Deaver jednoducho píše knihy takto, takže ma to až tak neprekvapilo. Možno by stačilo a dva-tri zvraty menej a bola by to bomba.