Tomáš Holý - Kluk, který nikdy nezestárl

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Čas - 2012
ISBN: 978-80-7475-093-9

Čas (2012) 978-80-7475-093-9 104

Tomáš Holý vstoupil do našich srdcí a stal se legendou dětského herectví. To, že mu nemilosrdný osud dopřál tak krátký čas, v tom - na rozdíl od jiných "legend" - nehraje žádnou roli. Na jeho neopakovatelným způsobem ztvárněné malé hrdiny bychom nezapomněli, ani kdyby dnes žil šťastně a spokojeně mezi námi (a zřejmě mimo světla ramp, po nichž vlastně nikdy netoužil). Jeho vůbec první biografie nás seznámí s jeho hereckými začátky, zevrubněji se věnuje legendárním snímkům Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny či "Šumavské trilogii", zastaví se u filmů neprávem opomíjených (Prázdniny pro psa, Upír ve věžáku, Setkání v červenci či Útěky domů), těch, v nichž ztvárnil pouze vedlejší role (Marečku, podejte mi pero!, Smrt stopařek, Ať žijí duchové!, Tajemství Ocelového města) i u takových, které po právu upadly v zapomnění (Anna Proletářka, Muž s orlem a slepicí, Postavení mimo hru) - ale i ty dokázal prozářit svou bezprostředností a hereckým umem. Dočteme se o jeho názorech na herectví a život pracovní i soukromý, dozvíme se, jak trávil volný čas, jak si představoval své životní i profesní směřování… a bohužel i to, jak záhy a opustil tento svět. Součástí knihy jsou také výpovědi osobností z filmové branže a přátel, stejně jako přehled všech snímků, v nichž se během své krátké, ale o to pozoruhodnější kariéry objevil. Věříme, že si tato kniha najde cestu do srdce všech, kde již léta přebývá nezapomenutelný Tomáš Holý. (Založil/a: Snicketka)

alča87
  16. 12. 2012, 20:11
Nehodnotím Tomáše Holého, lae knihu. Je malá a tenká - a co tam najdete? Většinou popisy filmů. O Tomášovi tam v podstatě nic není. Je jasné, že zemřel mladý, ale tolik toho natočil a studoval.
navabaca
  26. 8. 2015, 18:41
Útlá knížečka nepřináší o Tomáši Holém téměř žádné informace. Autor místo toho věnuje prostor svým osobním názorům na filmy a jejich tvůrce nebo na politickou minulost i současnost. Snaží se nás opít rohlíkem, když jako historku z natáčení označí fakt, že když nesněžilo, použil se polystyren a fukar. Občasné vyprávění o hercových názorech či smýšlení zavání fabulací, čtvrtina knihy je zaplácnuta filmografií a popisy obsahů filmů, které jsou notoricky známé. Pochyby nad kvalitou a pravdivostí textu korunuje závěrečný souhrn zdrojů, ve kterém figurují tituly jako Aha!, Blesk, Rytmus života a další.