Až odejdu za horu

Až odejdu za horu

Podtitul: Ze života sibiřských kočovníků. O šamanech, lidojedech a zapovězených místech.

Originální název: Až odejdu za horu

Eminent - 2004
ISBN: 80-7281-184-3

Eminent (2004) 80-7281-184-3 288

Kniha je obnoveným vydáním sbírek Goromomo goroló a Jamtana, doplněným o promluvu evenckého šamana Kutuje a o příběh šamanky Lolbikty. Jedná se o první etnografické sběry, které jsem uskutečnila během svých cest v letech 1991-1995 v oblasti centrální Sibiře na území Evenckého autonomního okruhu. Druhá část knihy je věnována Něncům z poloostrova Tajmyr.
Evencká metafora „až odejdu za horu“ znamená v běžné řeči – až zemřu. Až zemřeme, příběhy zůstanou. Život současných sibiřských kočovníků a jejich představy o záhrobním světě k vám promlouvají prostřednictvím jejich vlastních vyprávění, pohádek, mýtů a poezie. (Založil/a: Brembula)

shinej
  14. 9. 2016, 10:53
Styl a způsob přemýšlení a psaní paní Brzákové je mi blízký. Ale nejsem moc povídkový typ, a tato kniha je vlastně sbírka pověstí a bájí ze života sibiřských kočovníků. Asi bych uvítala, nějakou linku, která by jednotlivé kapitolky spojovala.