Původ

Poprvé vydáno celosvětově: 1980

Jota - 2012
ISBN: 978-80-7462-245-8

Jota (2012) 978-80-7462-245-8 896

Brilantní portrét muže, jenž se nebál otřást základy světa vědeckého poznání. Životopisný román Původ je velkoryse pojatá freska zachycující osudy Charlese Darwina, jednoho z nejvýznamnějších přírodovědců minulosti a zakladatele evoluční biologie, v níž autor nabízí podrobný pohled na Darwinův osobní i profesní život. Vychází z mimořádně pečlivého studia historických materiálů, znalosti reálií a dobových souvislostí, ale také zodpovědného studia odborných problémů. Vede nás dobou přírodovědcova mládí, seznamuje s jeho rodinným zázemím a povahou. Dozvídáme se o okolnostech Darwinovy cesty kolem světa a provázíme ho jeho početnými dobrodružstvími, která na Beagle a při výpravách na pevninu zažíval. Jsme svědky postupného třídění získaných poznatků a počátků formování myšlenek, které jej proslavily. Seznamujeme se s jeho vědeckými přáteli, kteří mu po návratu pomáhali zpracovávat nashromážděný materiál, i oponenty jeho stále konfliktnějších názorů. Stone brilantně vykresluje Darwinovo rodinné prostředí a pomocí naprosto věrohodných dialogů i jeho další myšlenkový vývoj. Přesvědčivě oživuje atmosféru hysterie po vydání Původu druhů i Darwinovu reakci, jíž byla další zarputilá práce na problému, který se mu stal radostí i prokletím života. Krok za krokem procházíme jeho londýnským obdobím a následným životem na venkově, zdánlivě v ústraní, ovšem stále v centru tehdejšího vědeckého dění. Sdílíme jeho vítězství a prohry, radosti i trápení a se zatajeným dechem sledujeme cestu k vrcholu, na němž čeká teorie o původu člověka. (Založil/a: al-ma)

Ivulina
  9. 9. 2014, 13:44
Nádherné výpravné dílo o monumentální osobnosti Charlese Darwina. Přes svou obsáhlost perfektně čtivé, vědecké teorie velmi dobře vysvětlené mudlům, pořádek v postavách, místech, událostech, nabízí skvělé úryvky z dopisů. Za touhle knihou stojí tolik práce, že člověku konečně dojde, co to znamená být úspěšným a ctěným spisovatelem. Klaním se a letím do knihovny pro další Stoneovu perlu! Doporučuji! ;)