Profíci

Profíci Originální název: Profíci

xPrint - 2012
ISBN: 978-80-87702-00-0

xPrint (2012) 978-80-87702-00-0 216 brož.

Michal má se svými kamarády v posledním ročníku na základní škole nemalý problém: Skupinka studentů vedených jeho neoblíbeným spolužákem Šimonem si za pomoci podlých a zkorumpovaných spojenců zakládá na škole podivnou diktaturu. Nastává tak utajená válka žáků uprostřed běhu normálního života ve městě, i ve škole, při které vzniká spousta velice kuriózních, nebezpečných i vtipných situací a zvratů. Odbojová skupina přátel bojující proti fašizujícímu systému na škole však přitom všem musí řešit i obyčejné všední věci; jako učivo,či rodinné a osobní problémy. Tato žákovská satira parodující špionážní tématiku, akční filmy atotalitu, kde se děti chovají jako dospělé, zároveň i lehce odráží současné společenské a politické problémy. (Založil/a: yarghoul)

#satira
Michal Šefara Michal Šefara
*25.06.1991

Buterfly
  5. 7. 2013, 18:30
Tu knížku jsem si vzala, protože na ní nebyla žádná mediální reklama, tiše si hověla na pultu, líbila se mi obálka a anotace na zadní straně vypadala dosti šíleně. Z knihy jde vidět, že jí v tu dobu psal opravdu mladý autor, ještě nevypsaný, ale to nezvýhodňuje kvalitu díla. Sama si pamatuju na léta na škole a tenhle klukovský pohled na devátou třídu mě příjemně pobavil. Děti se více starají, jak vypadnout ze školy, baví se mezi sebou o naprostých zbytečnostech a jejich vlastní budoucnost je jim na hony vzdálená. A obyčejní kluci, co si hrají na hrdiny - jako bych to sama neviděla ve vlastní třídě. Ovšem zde je hraní na hrdiny oprávněné, protože krom roviny humoristické, je zde také boj s totalitou. Autor je hodně odvážný, když na základní škole otevírá témata jako - šikana, diktatura, rasismus, vytváření spolků, vláda mocných nad dělníky a umění manipulovat s davem. Prakticky komediálně nám podává obraz nacistického Německa nebo čtyřicetileté vlády komunistů u nás. A také nám dává návod, jak by se proti režimu mělo bojovat. Tady zastává, řekla bych, "mašínovský" přístup - proti zlu zlem. A vychází mu to. Jinak abych knihu shrnula - zajímavá agitka na politiku, sociální vývin společnosti a komedionální podání žákovského světa. Nedivím se, že tohle moc nechtěl nikdo vydat, kniha jde proti proudu, kde se lidé raději dívají na Gympl s (r)učením omezeným a spol. Kniha, kde se poukazuje, jak snadno se zlo může dostat k moci (zvlášť nyní, když to vypadá že v další volbách vyhrají socani s komunisty ) a dělá si legraci ze všeho a všech vážných je odsouzena k samizdatu, kterým vlastně i je.