Jací jsme

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Host - 2007
ISBN: 978-80-7294-254-1

Host (2007) 978-80-7294-254-1 656

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně „pokleslých“ komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá „nejlepších pětačtyřicet“ — snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.
Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům. Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví. (Založil/a: Tosim)

Jan Čulík Jan Čulík
*02,.11.1952

Tosim
  21. 12. 2012, 17:27
Původně jsem si myslel, že autor odvodí rysy národní povahy podle toho, jaké se u nás točí filmy. Jde prostě o to, zda souhlasí, co se ve filmech o české společnosti prezentuje, se skutečností. Mám velké dilema - jak hodnotit knihu, která je sice plná zajímavých postřehů, ale já osobně jsem s ní v mnoha věcech nesouhlasil. Nechci moc zabíhat do podrobností...až moc se podle vyjadřování autora pozná, se kterými kritiky souhlasí (mezi "míní" a "argumentuje" je samozřejmě rozdíl) a připadne mi dost neuvěřitelné, nazvat jednorozměrné anekdotické figury v trilogii Kameňák "charaktery." Dva příklady za všechny.Na druhou stranu - je to prostě provokativní publikace! 70%.