Vzkaz v láhvi

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-899-4

Host (2013) 978-80-7294-899-4 560
Host (2012) 978-80-7294-690-7 560

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví.
Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... (Založil/a: jatox)

Jussi Adler-Olsen Jussi Adler-Olsen
*02.08.1950

Introvert
  22. 7. 2014, 14:10
Olsen detektivky opravdu psát umí. Děj této je napínavý, propracovaný, baví mě více dějových linií vedle sebe (tady jich bylo opravdu hodně), Carl Morck a Asad jsou týmem, který umí a nenudí. Samo téma této knihy je zajímavé - sekty a jejich zfanatizované ovečky... Čtení této knihy rozhodně není ztracený čas. Doporučuji.
janeicka
  22. 5. 2014, 7:53
Opět další parádní detektivní příběh, kterému nemám skoro co vytknout - možná snad jen trochu rozvleklý děj v druhé polovině knihy. První půlka byla naprosto excelentní, opět perfektní prolínání vyšetřování a vzpomínek pachatele, takovéto detektivky mám nejraději. Rovněž velmi zajímavý pohled do života sekt na okraji společnosti, i díky tomu byl celý příběh snadno uvěřitelný. Opět dalších 5* pro Carla Morcka a těším se na další případ ;-)
Rames
  14. 3. 2016, 10:05
Po nálezu láhve se vlastně nic neděje kriminalisté řeší vztahy mezi sebou a vyšetřování probíhá jen mezi řečí. Napětí začíná ve chvíli kdy se k vyprávění dostane únosce. Je to čtivé to ano ale to je tak všechno!
VerenaLord
  23. 1. 2016, 12:21
Chvílemi mi přejížděl mráz po zádech. Detaily příběhu jsou místy popsány velmi realisticky až to příjemné není. Oddělení Q stojí za přečtení, víc než Carla Morocka mi k srdci přirostl potrhlý Asad a jeho bláznivé nápady a názory.
illy
  11. 4. 2014, 10:20
To hodnocení je těsné, až druhá polovina knihy ho zvedla z průměru. Olsen je v určitých částech výborný, obzvlášť při popisu akce, dokáže ale i nudit. Já mám ale největší problém s hlavním hrdinou - Morck je prostě kyselá prdel a otrava ,ani Asad a Rose to nezachrání. Kdyby byl alespoň při svém náhledu na svět vtipný..... není.
Venceslao90
  7. 7. 2013, 12:46
Taková celkem příjemná detektivka, která ale není ničím vyloženě zajímavá, výjimečná, zkrátka jiná než všechny ostatní severské detektivky...Pokud jste severských detektivek zatím moc nepřečetli, tak se vám bude Vzkaz v láhvi určitě líbit. V případě, že jste těchto detektivek již přečetli dost, tak se vám bude líbit také, ale brzo na ni zapomenete.
Kanuska
  18. 3. 2016, 14:49
Lehce nadprůměrná a velmi čtivá kniha.
Škoda jen, že příběh mi připomínal sledování Columba - od začátku známe motiv vraha a jen čekáme až se Morckovi dostane dostatek indicií, aby ho chytil, což knize o 500 stranách docela škodí. Žádné extra vygradování se nekoná a čekání na pointu je zbytečné. Čtenář si vůbec nemusí lámat hlavinku a okusovat nehty nad otázkou Prooč, škoda.
Taky mi přišlo, že vkládání a řešení druhého případu narušuje hlavní linii příběhu - spálené mrtvoly s otlačeným malíčkem, se mohly klidně z knihy vytratit a nic by se nestalo... naopak příběh by působil uceleněji. A co se týče Rose a Yrse - tomu přece nikdo nemohl uvěřit :)
Eidalon
  27. 3. 2014, 12:10
Kniha začíná prologem, který Vás ihned vtáhne do děje, ale záhy zjistíte, že popisovaná situace dvou bratrů vězněných a trýzněných po jejich únosu od rodičů krutým věznitelem je již dávnou minulostí. Minulostí, o které zůstalo jen zoufalé volání o pomoc v podobě vzkazu, který umístil jeden z bratrů do lahve a hodil z okna loděnice do moře. Volání o pomoc, které nebylo vyslyšeno, ale dalo podmět k vyšetřování a které nakonec splnilo svoji úlohu.

Láhev se vzkazem prožívá vlastní osud, nejdříve se toulá ve vodách Severního moře, aby zachycena v rybářské síti byla předána na policejní stanici v nejzazším koutě Skotska, kde shodou okolností zůstává „trčet“ několik let, než je vrácena osudem zpět do středu dění. Zvláštní láhev a vzkaz napsaný vlastní krví, to vše dánsky a první slovo je volání o pomoc.

Legrace, romantika a nebo krutá realita? Z prvotní nejistoty se stává jistota, neznámý pisatel volá o pomoc! A proto se po mnoha peripetiích a letech láhev se vzkazem dostává na stůl oddělení Q Carla Mørcka, oddělení zabývající se odloženými případy zvláštní důležitost ve státě Dánském.

Pokud je Vzkaz v láhvi první Vaší knihou Adlera Olsena, trochu tápete v postavě Carla Mørcka, Asada a Rose a celého oddělení Q. To totiž vzniklo včetně vykreslení charakterů hlavních protagonistů v jiné Adlerově knize – Žena v kleci.

(Komisař Carl Mørck prožije velmi traumatickou událost na oddělení vražd. Při vyšetřování je na místě činu zabit jeho kolega, další nejbližší spolupracovník postřelen tak, že ochrne na celém těle a sám Carl vyvázne jen s lehčím zraněním. Vše si klade za vinu, je v depresi, neumí vyjít s kolegy, ztrácí sociální cit, stává se pro své kolegy a nadřízené nepohodlným. Zároveň je ale skvělý vyšetřovatel a tak, když vznikne polilický tlak na vytvoření celostátního policejního oddělení, které by se věnovalo starým nevyřešeným a odloženým případům (oddělení Q), jeho nadřízení umě využijí situace a Carla povýší na vrchního komisaře oddělení Q. Uklidí Mørcka do sklepení policejní bodovy, přidělí Asada, později Rose a nechají vlastnímu osudu v záplavě nevyřešených případů . . )

A právě na stůl tohoto oddělení (mezí tím již několik let řešícího zapeklité případy) se dostane láhev se svým vzkazem, který za léta ve vlhkém prostředí zanechal jen málo čitelných slov. Carl a jeho tým se ihned dají do práce a skládají skládanku neuvěřitelného příběhu. Postupně se dostávají k rozluštění celého vzkazu, zjišťují identitu pisatele a s hrůzou se dovídají celý příběh, starý přes 16 let. Okolnosti případu ukazují velikou rafinovanost únosce a Carl si uvědomí, že příběh bratrů a vzkazu v lahvi může mít celou řadu dalších pokračovatelů a to až do dnešních dnů.

Adler ve své knize však sousledně popisuje a sleduje děj knihy vedle „roviny z pohledu Carla“ i „pohled očima tajemného únosce“, jehož identitu se dozvíte až na závěr knihy. Z pohledu čtenáře se zcela bezcitný a chladnokrevný vrah postupně stává osobou, která si za svůj život taktéž prožila své. V úryvcích a glosách z jeho dětství a dospívání se v přesných dávkách dozvídáte motivy a pohnutky, které vedou k tomu, proč je z něj dnes člověk takový, jakým je. Chápete jeho pohnutky, jeho rozhodnutí, jeho cílevědomost a přesnou sofistikovanost chování.

Chápete, ale určitě nesouhlasíte. Přesto nám všem prostřednictvím této postavy Adler předává mnohem větší sdělení. Upozorňuje, jak zrůdně záludný může být náboženský fanatismus, pokud je přenášen na děti od jejich nejútlejšího dětství. Jak je snadné přesvědčit „čistou dětskou duši“ o správnosti konání a to jak vymýváním mozků, tak hrubou silou. Upozorňuje na bezpočet náboženských sekt vyznávající mnohdy nepochopitelné životní hodnoty, na ta drobná jednotlivá uskupení několika desítek lidí, kteří ve jménu Boha konají na Zemi zlo, jaké si snad ani neumíte představit. Drobnými sektami to začíná a končí Vírou s miliardou věřících, kterým kromě víry život mnoho nedává.

Těžko se pak divit, že v takovémto prostředí vyrostou lidé charakterově a citově naprosto pokřivení, v tom horším případě připraveni vykonat ve jménu Božího rozhodnutí sebezničující teroristický útok na bezvěrce a zabít jich co nejvíce; v tom „lepším případě“ se z prostředí osvobodit a zbytek života se mstít na všech, kteří tak konají, kteří věří a nutí k víře ty nejvíce bezbranné – své děti.

Obě dvě roviny, od sebe ze začátku knihy hodně vzdálené, se postupně dějově přibližují a vrcholí v závěr, který Vás nenechá vydechnout.

Kniha se rozbíhá pomalu, pokud se s oddělením Q setkáváte poprvé, ze začátku trochu tápete, nerozumíte, ale v druhé půli knihy se vše již rozběhne tak jak má a gradaci románu se nedá již nic vytknout.

Mám-li knihu hodnotit a spravedlivě dodržet srovnatelné hodnocení např. s mým posledním hodnocením – Spasitelem, pak bych Vzkazu v láhvi dal tři a půl hvězdičky, to však nejde a tak dávám čtyři, především za to něco navíc, než jen dobré počtení – za ono upozornění, jak je nebezpečné být lhostejný a přehlížet rostoucí náboženský fanatismus, který se k nám do Evropy tiše, ale zcela neúprosně v podobě balkánských komunit vkrádá.

Vzkaz v láhvi si své ocenění zaslouží, ale pokud ho čtete po Spasiteli od Jo Nesba jako já a máte bezprostřední srovnání, pak musíte konstatovat, že Spasitel je prostě lepší kniha.
orisi
  17. 1. 2014, 12:53
Výborná detektivka , sice jsem četl déle než je zdrávo , povinnostem se člověk nevyhne .Děj je originální , svižný do poslední stránky . Pachatel je svým způsobem také oběť . Z příběhu je jasné že násilí plodí zase násilí..... . Carl s Asadem jsou skvělá dvojka , vtipná sehraná a vzájemně si doplňují osobní humor. . Líby se mi že se Carl na Asada nepovyšuje že je jiného vyznání atd. Pokud chcete dobrou detektivku s dobrým příběhem , rozhodně doporučím .
chrispe
  11. 6. 2014, 8:37
Na Vzkaz v láhvi jsem se fakt těšila, ale bohužel musím říct, že mě nijak zvlášť nedostal. Samotné téma sekt je pro mě děsivé už samo o sobě, ale prostě to nějak "neseplo". Navíc jsou v knize pasáže, které mě fakt nudily. Carl jakoby v tomto díle ztratil pořádný kus ze svého kouzla - na rozdíl od Asada - a SPOILER co se týče Rose, jsem velmi na rozpacích, protože mi ta její rozdvojená osobnost přijde přitažená za vlasy. Její "sestra" si zaskočí na "brigádu" k policii - kde se hrabe v soukromých údajích, zjišťuje informace apod. - aniž si o ní kdokoli cokoli zjistí? Hmm tak fajn. ///
VenDulin85
  8. 9. 2014, 21:13
Třetí případ Carla Morcka a (myslela jsem, že po Ženě v kleci mě nic nevycuká) zdá se, že zatím nejsilnější, aspoň co se emocí a napínavosti týče, protože tu nemáme jen vypravěčskou rovinu detektivů a tu "záporáckou", ale i příběhy rodin, v tomto případě členů různých náboženských sekt od Matky církve počínaje a Jehovistů konče.
Závěr jsem dočetla jedním dechem a přiznám se, že mi i ukápla slza dojetí nad některými postavami. Taky, a to se mi často nestává, jsem částečně pochopila vrahovu motivaci a změnila na něj během vyprávění názor.
Chvilky odlehčení a humoru spolehlivě přinesly postavy Carlova pomocníka Asada a nové asistentky Rose, opakuji (po Zabijácích), že se mi velmi zamlouvá způsob, jakým Adler Olsen dávkuje nové informace o těchto osobách a těším se na další příběh.
venison
  1. 7. 2015, 23:06
Třetí díl stále neshazuje laťku dolů.. Rozhodně je příběh zase pekelně zajímavý, napínavý a neotřelý ;-) Miluju rozmanitost postav a propracovanost charakterů! Carl Morck je stále zábavná postavička, která táhne i mimo pracovní nasazení. Rozhodně se těším na další díl!!!
dalimoni
  28. 12. 2012, 1:10
Do třetice a opět výborné. Tentokrát pomalejší rozjezd, ale druhá polovina strhující. Opět známé postavy z předešlých dílů, které jsou velmi dobře vykresleny a tentokrát je velmi dobře zpracován i profil pachatele, jeho uvažování, pohnutky, motivy, takže opět hodnotím 5 hvězdami a těším se na další díl série.
MMacicekk
  2. 11. 2015, 16:57
Skvělá detektivka, děj napínavý od začátku do konce, téma sekt zajímavé, nemohla jsem se vůbec od této knížky odtrhnout. Šílený psychopat, jak vystřižený z učebnice psychologie o sériových vrazích - v dětství týrán a v dospělosti ze všeho viní rodiče. Olsen mě začíná bavit čím dál tím víc, a to hlavně díky postavám Carla Morcka a Asada. Zábavná dvojka. Snad se v dalších dílech dozvíme více o Asadovi, i když něco málo z jeho minulosti bylo naťuknuto už teď. Rose mě taky celkem baví, ale tentokráte jsem ji prokoukla :-) Těším se na další případ - Složka 64.
tomdra
  12. 5. 2013, 15:54
Další super detektivní příběh o policistovi Carlu Morckovi a jeho super asistentovi Asadovi. Od samého začátku až do konce fakt napínavej příběh.
delfinek
  19. 1. 2013, 11:47
Severské detektivky jsou čím dál lepší,od knihy se nedá odejít,jak strašně se dokáží podepsat rodiče na charakterech dětí je neskutečné,bohužel je skutečné v jak strašném světě žijeme...a bude hůř :-)
Mara
  20. 6. 2013, 17:17
Sice některé pasáže moc zdlouhavé, ale opět mě Olsen nezklamal a to, že byla kniha oceněna jen dokazuje, jak jsou severské detektivky v réžii Adlera-Olsena dokonale propracované. Líbí se mi napínavost děje, postavy jak komisaře Morcka a jeho asistenty Asada a Rose.
Susan94
  14. 11. 2015, 12:04
Obsahuje spoiler spoiler Téma této knihy mě velmi bavilo a zajímalo. Oproti prvnímu dílu tam byla hlubší propracovanost postav, opravdu jich je tam hodně, ale na žádnou se nezapomíná a rozhodně chválím, popisování děje pohledem hlavní postavy - Chaplina a jeho manželky Miy, to mě opravdu velice bavilo. Také by nebylo špatné dozvědět se ještě více o jeho sestře Evě. Rozhodně to bylo velmi, velmi napínavé čtení, a opravdu jsem byla šťastná za úplný konec, kdy se Benjamin dostal zpět ke své mamince. :) Vřele doporučuji.
koki.veru
  4. 8. 2015, 7:30
Další díl opět skvělý. Velmi se mi líbí jak postava Carla tak i Asada. Napětí, vraždy, vyšetřování, atd..... Hned se jdu pustit do dalšího dílu :)
Věra Zdražilová
  27. 1. 2016, 8:57
Zase jeden lepší kousek od Olsena. Detektivka mě držela od začátku až do konce. Není snad ani překvapující, jak náboženské sekty fungují a jak se tohoto fanatismu dá krásně zneužít....
citroon5
  23. 10. 2014, 7:16
Skvěle napsaná kniha ,je to plné krutosti ,násilí a napětí.Prostě kriminálka jako řemen.Od první stránky vtahne do děje a nepustí,nad některými pasážemi není daleko k slzám a nutí člověka na věci popsané v knize pořád myslet.Od začátku mi bylo líto těch obětí a pocit úzkosti a bezmoci se mísí až se vtekem na tu svini. Výborná kniha ,která nutí k zamyšlení a kterou jen tak z hlavy nedostanu.
DejnaDee
  6. 6. 2014, 12:57
Na Vzkaz v láhvi jsem se moc těšila. Opět je tu zajímavý příběh nám již známé trojice detektivů s dalšími postavami s dokonale vybroušenými povahami. Nechybí zde humor, děj má spád a je napínavý od začátku až do posledního řádku. Olsen pro mne začíná být nejzajímavějším autorem severských detektivek.
skranak
  21. 2. 2013, 20:06
Kniha byla napínavá,ale některé pasáže mi připadaly zbytečné, třeba případ se žháři.Ale kniha byla napínavá,ale možná až moc dlouhá.
Tery
  1. 11. 2016, 10:29
Výborná kniha. Děj je napínavý, nedokázala jsem se od knihy kolikrát odtrhnout. Určitě doporučuju (nejen) všem fanouškům severských detektivek.
tulpaska4
  28. 7. 2016, 17:37
Já se k tomu nějak musela nutit.. První půlka knížky mě vůbec nebavila a chytlo mě to až v polovině. Příběh jina super, trošku mi dělalo problém se orientovat v těch jménech.
Campanula
  4. 6. 2016, 13:37
Kniha se mi moc líbila, nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Velice napínavé čtení. A líbí se mi i řešení obyčejných lidských věcí mezi členy vyšetřovacího týmu. Navíc je podáno velice vtipně, takže napětí i smích!
nereidka
  19. 2. 2016, 12:00
Miluji hlavní postavy oddělení Q! Teď budu muset přečíst všechny knihy od Olsena, nelze přestat. Trochu mě rušil vedlejší případ, který Carl s Asadem také vyšetřovali, protože mě zdaleka tak nezajímal jako Vzkaz v láhvi
caccadu
  17. 6. 2015, 12:51
Neuvěřitelně poutavý příběh, sekty a uzavřené komunity jsou obvykle vděčné téma, ale Olsen ho dokázal pozvednout ještě o laťku výše. Hodně jsem uvítala možnost vhledu do myšlení našeho záporáka, oceňuji, když mám možnost vidět, na základě jakých pohnutek vrah jedná a nesleduji jen zbytečnou vyvražďovačku vysvětlenou jedním závěrečným odstavcem. Mám pocit, že Olsen píše stále lépe a i když mi Carl přijde postava, která se příliš za poslední tři knihy nevyvinula a je až příliš statická, Asad tento drobný nedostatek svým šarmem a originalitou úspěšně zachraňuje.
Martin Fanta
  18. 4. 2015, 15:59
60% Poté, co jsem dočetl všechny zatím v češtině vyšlé knihy Jo Nesböho, dostal jsem silný “severský absťák”. Pátral jsem po něčem, co by mi ho pomohlo vylěčit a narazil jsem Olsena, údajně druhého nejlepšího severského autora detektivek. Vzal jsem to pěkně chronologicky - začal jsem Ženou v kleci, pak jsem si dal Zabijáky a posléze jsem se dostal ke Vzkazu v láhvi. Olsenovi nelze upřít čtivost, ani schopnost vymyslet poutavý a zajímavý příběh. V čem za Nesböm pokulhává na míle daleko, je prokreslenost a uvěřitelnost postav a v menší míře hloubka reálií. Vzkaz v láhvi nijak nevybočuje z řady knih, které jsem zatím četl. Pročetl jsem ho s velkým zájmem od začátku do konce. Párkrát jsem si povzdechl nad tím, jak hloupě se postavy v některých situacích zachovaly, ale většinou jsem měl z četby radost a požitek.
Rabjohns
  13. 2. 2015, 12:47
Opět skvělá knížka, hrdninové jseou prostě boží. Carl je pohodář,ale jak se do případu zakousne,jde po zločincích jako buldok...
kaaacik
  10. 11. 2014, 22:41
Opět excelentní detektivní příběh od Olsena. Moje druha kniha po Žene v kleci od Olsena a super jiná ale taky skvělá ...poutavý příběh ,očekávání kdo z oběti přežije a kdo ne ... Zajímavé příběhy o rodinách ,které jsou členy sekt Svědku Jehovových atd ... Doporučuji ,četla jsem jedním dechem a u konce nemohla přestat . Těším se na další knihy od Olsena.
Molja
  3. 2. 2014, 9:21
Perfektní detektivka. Obvykle sice sahám po jiném žánru, ale kniha mě nezklamala. Trošku jsem se sice musela prokousat začátkem, ale zbytek knihy jsem přečetla jedním dechem. Doporučuji.
shamot
  7. 1. 2014, 23:03
Jedna z nejlepsich detektivek, kterou jsem cetl. Mel jsem tu cest cist knihy od severskych autoru jako Jo Nesbo, Johan Theorin, Lars Kepler, Stieg Larsson ci Åsa Larssonová a knihy od Jussi Adler Olsen se mi zatim libily ze vseho nejvice. Perfektni je taktez paralelni dejova linie osobniho zivota hlavniho hrdiny Carla Morcka, ktera se jakoby odehrava napric vsemi knihami, kde hlavni hrdina vystupuje.
helapicaso
  13. 11. 2013, 20:39
Moc čtivá a zajímavá kriminálka. Bavilo mě se proplétat osudy jak s pohledu vraha, policie i obětí. Nejraději mám Asada. Ale i osobní život Carla Morcka...je docela komický. Je to veliké odlehčení v tom děsivém napětí....
lenika
  3. 11. 2013, 22:19
Super kniha ... VŘELE doporučuji ;) výborně se četla a Asad je jako vždycky jednička ;) už se těším na Složka 64 :)
Petr111
  4. 9. 2013, 20:26
Dle mého názoru se jedná o dosud nejlepší knihu spisovatele. Napínavé od začátku do konce. Jsem zvědav, s jakým psychopatem vyrukuje ve Složce 64.
Lauchita
  15. 1. 2013, 14:39
Napínavé od první do poslední stránky. Perfektně popsané pohnutky pachatele, rodinné zázemí postav, které formuje jejich další životy.. Rozhodně za mne 100 %.

PS. jen pro upřesnění k úvodnímu textu: asistent se jmenuje Asad, ne Assad, nejednalo se o zmizelá dvojčata, ale sourozence.