Delirium

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

CooBoo - 2012
ISBN: 978-80-7447-166-7

CooBoo (2012) 978-80-7447-166-7 352

Dříve si lidé mysleli, že je láska dobrá věc. To bylo předtím, než na ni vědci objevili lék. Lidé nechápali, že když vám jednou láska oblaží mysl a rozproudí krev, není úniku. Teď je všechno jinak, vědci ji dovedou vymýtit a vláda požaduje, aby se všichni občané v den svých osmnáctých narozenin podrobili speciálnímu lékařskému zákroku, díky němuž by měli být vůči lásce imunní. Lena Halowayová se na ten den vždy těšila. Život bez lásky přece znamená život bez bolesti, bezpečný a předvídatelný. A šťastný. Schází devadesát pět dní, jenže Leně se stane něco nemyslitelného: Zamiluje se. (Založil/a: LeaLea)

Lauren Oliver Lauren Oliver
*1982

Anael
  18. 9. 2016, 22:14
Knihu jsem si přečetla, protože mi už nějaký ten pátek ležela v knihovně a anotace vypadala nadějně. Čekalo mě zklamání. Pravděpodobně nejsem cílová skupina, ale přesto jsem si nemohla odpustit otázku, kdo cílovou skupinou je? I na knihu pro náctileté se mi to zdá dost nudné, předvídatelné, přehnaně naivní... Hlavní hrdinka mi byla od první chvíle nesympatická a moje averze k ní se spíše stupňovala. Autorka má tendenci zdlouhavě popisovat to, co důležité vůbec není a nerozvádět motivy, které by čtenáře zajímaly. Námět jako takový se mi líbí (ačkoli autorka zčásti vykradla Orwella a film Equilibrium), ale zpracování? No, řekněme, že další díl si nejspíš nepřečtu.
LeaLea
  3. 5. 2014, 13:00
Po Chvíli před koncem pro mě jisté zklamání. Lauren pořád patří k autorkám, které si jak v ději, tak stylu drží originalitu, její první knížka byla ale ohledně emocí a tlaku na čtenáře vymazlenější. Nicméně číst se to dá. Dokonce až tak dobře, že zapomenete sledovat počet stránek do konce. A najednou tu ten "oliverovský" konec je. Další díl jsem zatím jen nakousla, každopádně tuhle trilogii hodlám dočíst.
Lucianna
  18. 12. 2014, 16:00
Myslela jsem si že to bude kdovíjak dobrá kniha, ale v tom jsem se strašně spletla. Vypadalo to slibně a i ohlasy, které jsem četla ji doporučovaly. Nevím asi jsem nějak vadná. Uvidíme jak se vyvine film/seriál podle knihy. Snad jestli vyzkouším druhý díl se autorka polepší a nenechá mě na vážkách.
Celupka
  22. 2. 2013, 10:09
Kniha mne dostala hned od začátku vylíčením budoucnosti, kde lidská společnost považuje lásku za chorobu a "nutí" všechny občany, aby podstoupili léčbu. Ti, kteří se vzepřou a nechtějí o lásku přijít, jsou Nežádoucí. Docela dost mi to připomínalo Orwellův román 1984, hlavně vykreslením té společnosti, kde vám odposlouchávají hovory, poslouchat můžete jen schválenou hudbu, avšak ne moc nahlas, nemůžete přehnaně dávat najevo své city, jinak vás čeká předčasná léčba nebo rovnou Krypty, musíte si dávat pozor na jazyk, uši jsou všude... Dále jsem si všimla paralel s Nádhernými bytostmi - hlavní hrdinka se jmenuje Lena a také odpočítává dny do svých narozenin. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo moc přirovnání k podpaží a potu. "Město bylo cítit jako obrovské podpaží" opravdu není můj šálek kávy. :D
RenataHopsinka
  19. 2. 2015, 18:56
Tato kniha mě k sobě přilákala zajímavým obsahem a vysokým hodnocením od ostatních čtenářů. Ale pro mě to je spíš průměr. Styl psaní mi příjde nezáživný a místy se v knize nudím a nechce se mi číst.
Tardis
  23. 12. 2014, 17:05
Příliš mnoho hloupých frází, nedočetla jsem. Nápad zajímavý (antiutopický svět, kde je příliš drzé řici, že je šedá barva fajn a bolest nutnou součástí života) ale zpracování mi opravdu nesedí. "Vlasy barvy karamelu"...nebo tak něco, to byla ta věta, která mi dala jasně najevo, že nemá smysl číst dál.
Lerenika
  30. 11. 2014, 13:34
Výborný nápad.
Láska. Zabije vás, když ji nemáte. I když ji máte.
Konec knihy je velký. Znám lidi, co to kvůli tomu odložili a nepustili se do dalších dílů. Ale to by byla věčná škoda, věřte mi;)
Možná mi tam chvílemi něco chybělo, proto to není za 5*. Ale jinak se to čte samo, styl autorky se mi moc líbí.
Doporučuji!

Míša.L
  29. 10. 2013, 16:58
Jakmile jsem si přečetla anotaci, věděla jsem, že to bude něco pro mě. A měla jsem pravdu. Ano, zpočátku se nic moc závažného nedělo a děj byl vcelku klidný a předvídatelný (nepočítám pár závěrečných momentů), ale já přesně tohle čekala. Chtěla jsem klidnou a romantickou knížku na podzimní odpoledne nad kterou bych se také mohla zamyslet (svět bez lásky? Opravdu? Je to vůbec možné?). Co se mi také hodně líbí je styl psaní Oliverové. Píše jednoduše a dokáže zaujmout. Škoda jen, že jsem nezůstala jen u tohoto dílu..:)
----Tina----
  14. 9. 2016, 21:54
Očekávala jsem velký bestseller ale kniha mne zklamala. Hlavní hrdinka mi byla protivná, přišla mi naivní. Nápad zčásti originální ale postrádalo to něco víc. :/ Kniha nesplnila očekávání. Místy bylo čtení nudné a nezáživné.
Wajny
  14. 6. 2016, 20:23
Z knihy jsem nadšená - nápad o životě bez lásky je zajímavý a přinutí vás o tom přemýšlet. Hodně se mi líbí autorčin styl psaní, který je jednoduchý, "čistý" a není zdlouhavý. Hlavní hrdiny jsem si oblíbila, Lena se mi z počátku zdála příliš křehká, ale nakonec dokázala ukázat i svojí silnou stránku. 5*
kiky
  16. 7. 2014, 20:39
Delirium je skvělá knížka! Úžasný nápad, za par dni jsem ji mela prectenou. Jen bych autorce trochu vytkla, ze je to trochu okecavany. Nějake pasáže jsem trochu přeskakovala, protoze me moc nebavily zdlouhavé popisy. Knizka by klidne mohla byt kratši. Ale jinak super, doporucuji :-)
andreamila
  4. 9. 2016, 22:13
Tato kniha mě dostala, ano není to nic překvapujícího a dech vyrážejícího,ale je to moc krásný a promyšlený příběh. Ihned jsem si ji zamilovala