Bláznova obhajoba; Manželské historie

Bláznova obhajoba; Manželské historie Originální název: Plaidoyer d'un fou / Giftas I,II
Poprvé vydáno celosvětově: 1889

Odeon - 1984

Odeon (1984) 580 Knihovna klasiků

Instituce manželství a ženská otázka jsou témata příznačná pro tohoto švédského autora. Patří mezi autory, kteří maximálně čerpají náměty z osobního života, třebaže se nejedná o přesný popis. Sám prošel třemi manželstvími, která všechna končila krachem. Příběh prvního vylíčil přávě v "Bláznově obhajobě", která vyšla až po jeho smrti. Druhou část knihy tvoří povídky. (Založil/a: svobodka)

Abigor
  18. 3. 2014, 9:50
Bláznova obhajoba - některý věci, který tam popisuje, jsem si na vlastní kůži zkusil - a kdo ne, že... Je přesnej, až z toho mrazí, pak to ale začne jít do kytek, jedna věc je být žárlivej, a druhá trpět stihomamem. Nevěděl jsem, kde je pravda, když mi jí předkládá blázen - zajímavý. Příběh mě vtáhnul, sloh je jednoduchej, nemám, co bych dodal.
Manželské historie - trocha mysogynismu občas neuškodí, když je myšlen ryze s humorem. Zde je myšlen vážně. August je sofista nejvyššího řádu, přesvědčil by mě o jakýkoliv svý pravdě, ani by se nemusel moc snažit, tady to dokazuje. S ledasčím by se dalo souhlasit, ale s lecčím taky ne. Je to smutný čtení, to já rád, je to realistický čtení, to já rád, je to Strindbergovský čtení, to já rád.
svobodka
  8. 11. 2012, 17:01
Mě osobně toto jeho dílo příliš nenadchlo, problémy zde líčené se mi zdají příliš vzdálené dnešní době. A on sám mi připadá jako člověk na pokraji duševní normálnosti.
Více mě zaujala druhá část, ale ani tady nemohu s jeho pohledem na manželství a ženu vždy souhlasit. Na druhé straně je tu spousta zajímavých názorů.
Hlavně ale myslím, že problémy, o kterých píše, se týkají jen střední a vyšší vrsty. Ti chudší, kdy oba museli pracovat bez služek a sluhů, je neměli.