Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Bláznova obhajoba; Manželské historie

93%
5 6
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Bláznova obhajoba; Manželské historie Originální název: Plaidoyer d'un fou / Giftas I,II
Poprvé vydáno celosvětově: 1889

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Odeon - 1984
Počet stránek: 580
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 7x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (1984) 580 Knihovna klasiků

Instituce manželství a ženská otázka jsou témata příznačná pro tohoto švédského autora. Patří mezi autory, kteří maximálně čerpají náměty z osobního života, třebaže se nejedná o přesný popis. Sám prošel třemi manželstvími, která všechna končila krachem. Příběh prvního vylíčil přávě v "Bláznově obhajobě", která vyšla až po jeho smrti. Druhou část knihy tvoří povídky. (Založil/a: svobodka)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Abigor
100% 100% 100% 100% 100%
  18. 3. 2014, 9:50
Bláznova obhajoba - některý věci, který tam popisuje, jsem si na vlastní kůži zkusil - a kdo ne, že... Je přesnej, až z toho mrazí, pak to ale začne jít do kytek, jedna věc je být žárlivej, a druhá trpět stihomamem. Nevěděl jsem, kde je pravda, když mi jí předkládá blázen - zajímavý. Příběh mě vtáhnul, sloh je jednoduchej, nemám, co bych dodal.
Manželské historie - trocha mysogynismu občas neuškodí, když je myšlen ryze s humorem. Zde je myšlen vážně. August je sofista nejvyššího řádu, přesvědčil by mě o jakýkoliv svý pravdě, ani by se nemusel moc snažit, tady to dokazuje. S ledasčím by se dalo souhlasit, ale s lecčím taky ne. Je to smutný čtení, to já rád, je to realistický čtení, to já rád, je to Strindbergovský čtení, to já rád.
svobodka
  8. 11. 2012, 17:01
Mě osobně toto jeho dílo příliš nenadchlo, problémy zde líčené se mi zdají příliš vzdálené dnešní době. A on sám mi připadá jako člověk na pokraji duševní normálnosti.
Více mě zaujala druhá část, ale ani tady nemohu s jeho pohledem na manželství a ženu vždy souhlasit. Na druhé straně je tu spousta zajímavých názorů.
Hlavně ale myslím, že problémy, o kterých píše, se týkají jen střední a vyšší vrsty. Ti chudší, kdy oba museli pracovat bez služek a sluhů, je neměli.