Suttree

Poprvé vydáno celosvětově: 1979

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0752-4

Argo (2012) 978-80-257-0752-4 516

McCarthyho opus magnum, román Suttree, je situován do tennesseeského Knoxvillu 50. let dvacátého století. Jeho hrdinou je Cornelius Suttree, mladík v Kristových letech, jenž sešel z pravé životní cesty jako kdysi Dante a nyní v černé komedii hledá sám sebe i vlastní spásu. Na živobytí si vydělává rybařením na řece Tennessee a protlouká se knoxvillským peklem plným odpadlíků, vyděděnců a zatracenců – bez spolehlivého průvodce, zato s mnoha svéráznými souputníky.

Autobiografické dílo, na němž McCarthy pracoval více než dvě desetiletí, se vyznačuje mnohovrstevnatým vyprávěním, jazykovou invencí, myšlenkovou hloubkou a v neposlední řadě netypickým svébytným humorem. Suttree završuje rané tenneeseeské období autorovy tvorby a spolu s Krvavým poledníkem (1985) a Cestou (2006) představuje její naprostý vrchol.
Překlad: Alena Dvořáková (Založil/a: al-ma)

jaryj07
  8. 11. 2013, 13:47
Jsem nadmíru spokojen s tímto dílem, opravdu výborné. Sledovat příběhy opilců, zlodějíčků, rváčů, sodomitů, prostitutek, kurviček a jiných pochybných existencí pohledem jedním z nich, o němž nic nevíte a vlastně ani nepotřebujete vědět, protože vše se tu odvíjí nezávisle, svobodně, stejně jako duše těchto ztroskotanců. Vše je Vám, ale podáno nadhernými slovy a bravůrním stylismem. Prostě jedna z jeho nejlepších knížek.
kamil
  6. 4. 2016, 16:46
Suttree je takový pobuda, rybář, pijan a i si něco odseděl. Bydlí v hausbótu, chytá ryby, není hloupý, má kus selského rozumu, občas ho dohání trochu nastíněná minulost. Ale je vlastně nenáročný, nikdy si na nic nestěžuje, jednou tak, podruhé onak.
Ve vyprávění z padesátých let nás autor zavádí do amerického Knoxvillu, do společnosti pijanů, harampádí, chatrčí, městských náleven, zlodějíčků, žebráků, chudých černochů i různých týpků.
Kniha není úplně souvislá, nicméně jakoby v různých střídavých dějových epizodkách si ji můžete v klidu vychutnat, je plná mnohdy různých expresivních výrazů, které asi uslyšíte poprvé v životě. Nicméně vyprávění je to mistrovské a ani není tak temné, jak by člověk od McCarthyho čekal a dává i jistou naději, jakoby se vám podařilo si na chvíli prohřát zmrzlé prsty, či se schovat před žárem ve stínu.
tricky
  24. 1. 2013, 17:46
Suttree je týpek, který opustil trable a problémy běžného života, rodiny, práce atd., aby ho ony trable a problémy pronásledovaly v jeho nočních i denních můrách. Na okraji společnosti, v nejhorší čtvrti Knoxvillu 50.let minulého století.
Suttree ale mezi své kamarády z mokré čtvrti jaksi nezapadá. Ostatně McCarthy toho moc nevysvětluje, čtenář má co domýšlet, což je fajn.
Každopádně Buddy cestu životem zvládá. Je volný jako pták, ale zadarmo to není.
Výborná četba. Místy jsem se i fakt pobavil(Harrogate:-))
Fangorn
  3. 3. 2013, 13:59
Lehce schizofrenní kniha. Na jednu stranu sdílíte se Suttreem jeho život plný bolesti a smůly, který umí McCarty podat jako nikdo jiný, na straně druhé se zase místy neubráníte smíchu. Vzhledem k absenci souvislé dějové linky je knížka občas méně čtivější, rozhodně jí to ale neubírá na kvalitě. Naopak umožňuje čtenáři odprostit se od úvah, co se asi stane na další straně a nenuceně ho přiměje užívat si daný okmažik - stejně, jako Suttree. Kapitolou samou pro sebe je pak McCartyho fenomenální jazykový um a slovní zásoba, které z knihy činí skvost i po stylistické stránce.