Otázka za deset

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0759-3

Argo (2012) 978-80-257-0759-3 352

Vtipné retro od autora bestselleru "Jeden den" o tom, že láska i hory přenáší. Píše se polovina osmdesátých let a vysokoškolský student Brian Jackson se přihlásí do televizní vědomostní soutěže - je to koneckonců mladý muž s přehledem. Tam se však zakouká do své spolusoutěžící, nadějeplné filmové herečky Alice Harbinsonové, která však jeho milostné spády neopětuje. Brian si tedy umíní soutěž stůj co stůj vyhrát, protože, jak každý ví, muži vybavenému encyklopedickými znalostmi žádná žena neodolá.
Překlad: David Petrů (Založil/a: al-ma)

David Nicholls David Nicholls
*30.11.1966

Falbala
  17. 11. 2012, 11:34
Kniha "Jeden den" mě zaujala, proto jsem se zájmem čekala na další dílo Davida Nichollse. Styl psaní zůstává zachován - dobrý překlad, mísení jazykových rovin, nápaditá slovní zásoba, lehce plynoucí děj zaručující čtivost.
Přesto jsem se nedokázala sžít s hlavním hrdinou - uhrovatým, ctižádostivým, sebestředným a povrchním Brianem, který studuje prvním rokem VŠ. Je zajímavé vidět svět očima dospívajícího kluka, sledovat jeho přání, ideály, konání a přátele. Pro něj neokoukané prostředí nové školy slibuje také mnoho nového.
Mnoho komických situací vyplývajících z Brianovy nezkušenosti. Často se potácí od jednoho faux pas k druhému.
Přesto se mi nepodařilo se do knihy začíst. Aby čtenář hrdinovi fandil, musí se s ním určitým způsobem ztotožnit, sympatizovat s ním. To se mi nepodařilo na straně 26, 50, 100 ani 352 - prostě nikde. Stejně jako v knize "Jeden den" člověk nostalgicky zavzpomíná, jak si svět kreslil v dospívání a jak se ideály časem mění - ale to už je téma z předchozí knihy, čekala jsem něco nového.
Děj trochu zamotají lidé kolem Briana i jeho touha vyhrát univerzitní kvíz, přílišná zvědavost a pokušení, kterému neodolá. Konec je nečekaný, ale nějak jsem nemohla sympatizovat ani s ním.
Jsou tam vztahy k přátelům, k rodině, k dívkám; touhy a ideály - často vzletné a nenaplnitelné, ale lidské. Vše, co se tam děje, nám všem v různých obměnách život přináší, přesto mě tato kniha jako čtenáře minula.
karkulin1982
  9. 9. 2015, 17:54
Knihu jsem si koupila v němčině hned potom, co jsem dočetla "Jeden den", kdy tady o autorovi ještě nikdo u nás neslyšel. Tato knížka byla samozřejmě vtipná a zábavná, ale "Jeden den" neměla šanci překonat.
Jan_Makula
  9. 11. 2015, 0:46
Dostal jsem to, co jsem očekával, humornou knihu plnou vtipných, trapných a krásných zážitků ze života Briana Jacksona. Hlavní postava mi až tak nevadila, jak zde uvádí několik čtenářů, naopak vyzdvihla potenciál oné knihy, autor ji nemohl lépe představit, a mne jako čtenářovi, to splnilo jistá očekávání. Otázka za deset je o něco lepší než Záskok, především, co se týče finále příběhu, ovšem není to nic převratného. Nutno však dodat, že Briana si snad zamiluje každý, i když občas někomu může lézt na nervy svými "vtipnými" výstupy, které se nezdají být vůbec k smíchu.
Lisbeth_Salander
  15. 1. 2015, 14:30
Brian mi nebyl zas tak nesympatický, občas mi ho bylo i líto. Je to něco úplně jiného než "Jeden den", ale i tak se kniha dobře četla. Jen jsem se pořád nemohla zbavit srovnávání s "Hledáním Aljašky" od Greena.
Mayaku
  20. 5. 2016, 13:03
"Když se později klepu zimou v posteli - na zádech, zatímco čekám, až mi obličej zaschne, abych nenechával krev na polštáři -, pečlivě promýšlím strategii na zítřek a po dlouhých rozvahách dospěju k závěru, že nejlepší bude, když se přestanu chovat jako naprostý píčus. Nebude to právě nejjednodušší, ale je to bezpodmínečně nutné k tomu, aby Alice spatřila moje "pravé já". Problém je v tom, že ve mně začíná hlodat pochybnost, jestli tohle moudré, inteligentní, vtipné, laskavé, statečné, "pravé já", které by se někde ve mně mělo ukrývat, není tak trochu přelud. Něco jako yetti; pokud nikdo nikdy nedostane šanci si ho pořádně prohlédnout, proč by vůbec měl někdo věřit, že doopravdy existuje?"

Velmi příjemné oddechové čtení, které nenásilným způsobem podává skvěle vypointovaný inteligentní anglický humor :)
Michellita
  25. 7. 2013, 10:36
Od knížky jsem podle anotace očekávala něco zcela jiného. Vlastní kvíz byl až v závěru knihy, ale i přesto byl děj zajímavý. Hlavní hrdina byl sice trochu looser, ale to asi ke světu náctiletých patří. Mně byl sympatický, i když je pravda, že na konci jsem se i já musela chytat za hlavu... :)
Olinka
  9. 1. 2013, 8:14
Nemam rada trapne hrdiny, ale Brian si ziskal moje sympatie, je TAK uveritelny. Navic vzdy v momente, kdy uz jsem mela chut knizku odlozit s tim, ze nechci sdilet dalsi jeho trapnosti, udela neco mileho, citliveho nebo se o to alespon v dobre vire pokusi a tim me vzdy pritahl zpet :)
•DARLA•
  11. 12. 2012, 17:30
Souhlasím s Falbalou. Přestože je to perfektně napsané, neustále si v duchu říkáte, proč se ten hlavní hrdina chová jako hňup. Nečte se to lehkým srdcem, když ho nemáte rádi!