Knihovna v noci

Knihovna v noci Originální název: Knihovna v noci

Host - 2009
ISBN: 9788072943364

Host (2009) 9788072943364 360

Alberto Manguel nás s neodolatelným nadšením provede po knihovnách všeho druhu, počínaje poličkami knih z jeho dětství až po "kompletní" internetové knihovny, od starého Egypta a Řecka po Arábii, od Číny a Říma po Google. Zamýšlí se nad zničenou Alexandrijskou knihovnou, stejně jako nad osobní knihovnou Charlese Dickense, Jorge Luise Borgesea dalších. Vypráví příběhy lidí, kteří bojovali proti tyranii, aby zachovali svobodu myšlení, jako třeba polský knihovník,který tajně zachránil knihy, když nacisté začali ničit židovské knihovny, nebo afghánský knihkupec, který měl obchod otevřený i v době nepokojů. Zmiňuje se i o ústně tradovaných"knihovnách paměti" ve vězeních, knihovnách zakázaných knih, o fiktivní knihovně hraběte Draculy, o knihovně nikdy nenapsaných knih… Knihu doplňuje množství fotografií a ilustrací. Knihovna v noci je fascinující výpravou po Manguelově mysli, paměti a rozsáhlých vědomostech o knihách a civilizaci. (Založil/a: Brembula)

Alberto Manguel Alberto Manguel
*??.??.1948