Řecké dějiny

Řecké dějiny

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1982

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1982) 373

Xenofónovy Řecké dějiny vyprávějí o událostech z let 411-362 př. n. l. a jsou obrazem krize klasických řeckých městských států, která se projevila bojem o hegemonii nad řeckým světem. Xenofón si všímá ekonomických, politickoorganizačních a vojenských opatření, podává barvité líčení válek i vnitřních převratů, na něž bylo toto období tak bohaté. Přímo před čtenářem vystupuje ve víru bouřlivých událostí mnoho významných mužů - např. Alkibiadés, Sókratés, Kritiás, Kýros mladší ...
Řecké dějiny vznikaly postupně téměř čtyřicet let. Na počátku díla se nám jeho autor jeví jako Sókratův žák, kritický k aténské demokracii, později (zvláště při líčení událostí z let 396-387/6 př. n. l.) u něho převládá zájem o historickou úlohu Sparty. Poslední etapu boje o hegemonii nad Řeckem, která vedla k bitvě u Mantineie (r. 362 př. n. l.), zpracovával v době, kdy se v Makedonii začínala hrozivě zvětšovat moc krále Fillipa, který nakonec vyřešil spory řeckých městských států jejich sjednocením pod makedonskou vládou a přípravou společného tažení proti perské říši. (Založil/a: Richie)

Xenofón Xenofón