Ardistan a Džinistan 1

Karl May Karl May
*25.02.1843 - †30.03.1912

dvormart
  13. 9. 2012, 15:36
Ardistan a Džinistan je poslední Mayův román z orientálního prostředí a přímo navazuje na román V říši stříbrného lva. Ardistan a Džinistan jsou dvě fiktivní země - Ardistan leží v nížině a představuje zejména ve svém vládci špatné lidské vlastnosti a nízkost lidstva .Vzhlíží závistivě k mírumilovnému Džinistanu, jehož vládce naopak boj, který nabízí ardistanský emír, odmítá a v nouzi Ardistanu nabízí pomoc. Je na emírovi z Ardistanu, zda pomoc přijme. A Kara ben Nemsí má být nástrojem, který pohne emíra ke smíření.

Román v tak trochu připomíná novodobé fantasy eposy, pozadí příběhu je tvořeno legendou a věštbou, která v průběhu příběhu dojde naplnění. Pasáže v městě mrtvých jsou na hranici indiana-jonesovského dobrodružství spojeného s náznaky nadpřirozené báchorky. Něco, co by člověk znalý klasických shatterhandovských příběhů možná u Maye ani nehledal. Mayův pacifismus promlouvá v plné síle, vyzývá k vítězstvím bez obětí a krveprolití a doufá, že tomu tak v budoucnu bude.
vladimirju
  30. 11. 2013, 23:31
Nevím, co si mám o tomto románu myslet. Popravdě řečeno jsem byl docela šokovaný. Od Maye šlo čekat leccos, ale tady bylo už té mystiky nějak příliš.