Poupata

Poupata

Podtitul: Slabikář našich prababiček a pradědečků

Originální název: Poupata
Poprvé vydáno celosvětově: 1913

Paseka
ISBN: 978-80-7185-832-4

Paseka 978-80-7185-832-4 134

První český, barevně ilustrovaný slabikář, podle kterého se učily číst celé generace dětí. Dílo, které zásadním způsobem ovlivnilo vývoj vyučování českého jazyka na našich školách. Poprvé byl slabikář vydán již v roce 1913, přesto se podle něj vyučovalo ještě po druhé světové válce. Některé básně z tohoto slabikáře jsou mezi dětmi oblíbené dodnes, mimo jiné i slavná básnička Polámal se mraveneček. Autorkou ilustrací je známá výtvarnice Marie Fischerová-Kvěchová.Josef Kožíšek (1861–1933), pedagog, básník a spisovatel. V letech 1920 až 1927 pracoval jako vedoucí literárního oddělení Státního nakladatelství. Ve své bohaté literární tvorbě se zaměřil především na nejmenší čtenáře. Marie Fischerová-Kvěchová (1892–1984) absolvovala Uměleckoprůmyslovou školu v Praze a věnovala se převážně ilustrování knížek pro děti. Velkým inspiračním zdrojem pro ni byl život dítěte a lidová kultura. (Založil/a: Lillian)

Lillian
  13. 11. 2012, 20:25
Díky tomuto slabikáři a mému dědečkovi umím už od čtyř let číst. Dnes podle něj učím svého mladšího btratříčka číst. Děkuji za to a vřele doporučuji každému, kdo chce někoho naučit číst. Bezproblémů se dá se sehnat i dnes.