Krocení tygra

Krocení tygra

Podtitul: Tibetská učení pro všední život

Originální název: Taming the Tiger
Poprvé vydáno celosvětově: 1994

DharmaGaia - 2005
ISBN: 80-86685-38-1

DharmaGaia (2005) 80-86685-38-1 208

AKONG TULKU RINPOČHE se narodil v roce 1939, od šesti let studoval intenzivně nauky, které jsou vyhrazeny rozeznaným inkarnacím. Po čínské okupaci Tibetu uprchl ve věku dvaceti let společně s Trungpa Rinpočhem do Indie. V 1. pol. 60. let oba působili v Anglii, v r. 1967 společně založili tibetské centrum Samye Ling ve Skotsku. Z něho Akong Rinpočhe postupně vybudoval největší buddhistickou svatyni v Evropě. V současnosti vede i mnoho dalších center v Evropě, Asii a Africe. Je plně kvalifikovaným mistrem vadžrajány a hlásí se k tibetské buddhistické tradici Karma Kagjü.
----
"Mysl je pramenem všech našich prožitků a zkušeností. .. Obvykle jsme tak zaslepení, že si ani neuvědomujeme, jak divoká naše mysl je. Když se věci nedaří, máme sklon obviňovat druhé lidi nebo okolnosti, místo abychom příčiny svého strádání hledali v sobě. Chceme-li však nalézt skutečný klid nebo štěstí, musíme této divokosti čelit a vypořádat se s ní. Pouze tak se můžeme naučit používat svoji energii pozitivním a vyrovnaným způsobem, abychom přestali škodit sobě i druhým. ...

Žádostivost nezná hranic. Říká se, že mysl nemá žádnou podobu ani žádné meze, a že i žádostivost proto vždy přesáhne všechny meze - nemá žádnou podobu, pokračuje stále dál a dál. Pouze zkrocení mysli tedy může utišit nekonečnou touhu po uspokojení, jen takto lze rozvinout skutečné porozumění. Ovládáním mysli dozráváme, stáváme se dospělejšími."

Přeložil: Adam Piňos (Založil/a: Sedmikráska)