Kvantový zloděj

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Laser-books - 2012
ISBN: 978-80-7193-359-5

Laser-books (2012) 978-80-7193-359-5 352

Jean le Flambeur je posthumanistický zločinec, psycholupič, hochštapler a podvodník. Jeho původ je zahalen tajemstvím, ale jeho eskapády zná celá Heterarchie - od vloupání do gigantických diomozků vnitřních planet a zcizení jejich vlastních myšlenek, až po krádeže vzácných pozemských starožitností z pohyblivých martských měst.
Až na to, že Jean udělal jednu chybu.
Teď je odsouzen k pobytu v dilematické věznici spravované axelrodskými archonty, kde hraje nekonečné variace jednoho herně-teoretického rébusu s nespočetnými replikami sebe sama.
Jeanovu každodenní rutinu smrti, zrady a spolupráce převrátí vzhůru nohama příchod Mieli a její pavoučí lodi Perhonen. Nabídne mu možnost získat zpět ztracenou svobodu a schopnosti jeho starého já, výměnou za uskutečnění té jediné loupeže, která se mu tak docela nepovedla...

Kvantový zloděj je úchvatný hard sci-fi román, který se odehrává v daleké budoucnosti naší Sluneční soustavy, a zároveň akční krimi příběh plný bizarních posthumanistických postav, jejichž počínání nicméně řídí skrznaskrz lidské pohnutky zrady, pomsty a žárlivosti. Výsledkem je naprosto strhující knižní debut plný originálních nápadů a skvěle vykreslených postav. (Založil/a: jatox)

Ciba
  22. 5. 2015, 10:08
Kvantový zloděj je vskutku netradiční kniha. Nebál bych se ji označit ani slovem bizarní. Ve všech těch q-tečkách, exopamětích, geuvoltech a dalších krkolomných výrazech jsem se nevyznal až do konce. Jenže i tak je hlavní dějová linka jasně patrná (čtenář rozhodně netápe, co že mu tím chtěl básník vlastně říct) a navíc okořeněná slušnou dávkou spisovatelského nadání. Tahle severská literární naděje totiž píše dobré akce a dobré hrdiny. Samotné rozuzlení mi sice nepřišlo příliš dech beroucí, ale i tak je Kvantový zloděj zajímavým zpestřením od komerčního proudu, který ustavičně zaplavuje naše knihkupectví.
mumin
  18. 8. 2016, 16:28
Ve vzdálené budoucnosti je Sluneční soustava dost podivné místo pro život. Oortův oblak obývají finští uprchlíci ze Země, kteří uctívají mytologické bohy Měsíce a vzduchu - Kuutar a Ilmatar. V pásu Neptunových trojánů budují a spravují samoreplikující se dilematickou věznici Archonti, vytvoření „Inženýrem duší“ pro účely vládnoucí Sobornosti. Zoku, transhumanistická frakce s původem ve videoherní komunitě, musela po Protokolární válce uprchnout ze zničeného Jupiteru a založit kolonii na Marsu.

Oortská válečnice Mieli, která slouží sobornské Zakladatelce Josephine Pellegrini, za pomoci pavoučí vesmírné lodi Perhonen („Motýl“) zachrání z dilematické věznice proslulého zločince Jeana le Flambeura a odletí s ním do pohyblivého města Morna na Marsu, aby pro ní uskutečnil novou loupež. Vše se komplikuje a do děje vstupují tzaddikové, Mlčící, vasilevové, Zokuové, Sebastiani, kryptarchové, bezčasníci nebo křísitelé…

Rajaniemi nezapře matematicko-fyzikální vzdělání (v profesním životě se zabývá teorií strun) a jeho vize marťanské společnosti je fascinující. Lidský život již nekončí smrtí, vzpomínky jsou ukládány v centrální exopaměti, osobnost jedince lze přenášet do různých těl. Nejvyšším platidlem je čas, který odděluje lidský život od fází mlčení. Přestože autor udivuje technologicky složitými vynálezy (archontské nanostřely, fraktálové domy, čokoláda s pamětí, Schrödingerova krabička) a používá exoticky znějící terminologii (kvuptování, gogol, govulet, q-tečky, phobs), příběh je čtivý a snadno srozumitelný.

Rajaniemi postupně odhaluje tajemství, kterým je obklopena minulost Jeanova nebo Isidoreho. Rozvíjí vztah mezi zlodějem a Mieli, odkrývá tajemnou historii a současnost Marsu nebo záměry Mieliny zaměstnankyně, rozplétá umně zauzlované linie příběhu. Kvantový zloděj obsahuje prvky detektivky, space opery, new weirdu nebo kyberpunku a inspiruje se tvůrci jako je Charles Stross, Greg Egan nebo John C. Wright. Přesto je to originální, zábavná a svižná kniha. Rajaniemi je mimořádný talent světové sci-fi literatury a určitě se vyplatí sledovat jeho další kariéru. Doufám, že se brzy dočkáme překladu „The Fractal Prince“ a „The Causal Angel“, dvou pokračování Kvantového zloděje.