Oddanost podezřelého X

Oddanost podezřelého X Originální název: Jógiša X no Kenšin

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0743-2

Argo (2012) 978-80-257-0743-2 284

Román Oddanost podezřelého X prozaika Keiga Higašina vypráví příběh Jasuko, která v sebeobraně zavraždila svého bývalého manžela. Všechny stopy se jí snaží pomoci zahladit soused Tecuja Išigami, geniální matematik, jenž je do ní bezmezně zamilován. K vyšetřování zločinu je však přizván profesor Manabu Jukawa, Išigamiho přítel ze studií. Jukawa, známý též pod přezdívkou Galileo, postupně odkrývá pravdu, a to navzdory přerušenému vyšetřování ze strany policie.

Román získal několik japonských literárních cen včetně prestižní Naokiho ceny pro spisovatele populární literatury. (Založil/a: al-ma)

Keigo Higašino Keigo Higašino
*04.02.1958

Gallienus
  14. 8. 2015, 15:03
Přiznám se, že detektivky nejsou zrovna můj šálek kávy, ale jsem moc rád, že u této knihy jsem učinil výjimku a přečetl jí, byla perfektní. Po prvních stránkách knihy jsem byl trochu zklamaný, myslel jsem si, že autor bude kompozici příběhu stavět na stejném principu jako měl seriál Columbo (nikdy mě nebavilo hned na začátku příběhu vědět kdo je vrah a sledovat detektiva při práci, jak prokazuje svou skrytou genialitu...), já bláhový, ani zdaleka se děj nedržel pouze této šablony, přitom se zdálo, že je vše tak prosté... Pak však přichází závěr, který by mě nenapadl ani ve zlém snu, Išigamiho snaha ochránit svou životní lásku je naplánovaná do sebezničující krajnosti, která se musí obdivovat.
Asjadah
  4. 8. 2016, 8:04
Japonci se svým vášnivým vyžíváním se v naturalismu detektivky psát prostě umí. Miluju Nacuo Kirino a četla jsem kdysi i sbírku japonských krimi povídek. A i Keigo Higašino mě více než potěšil a vzhledem k závěru knížky i notně překvapil. Knížka má podobnou souslednost jako např. děje seriálu Colombo, kdy všichni dopředu víme, kdo je vrah. Přesto ale jsou v příběhu zvraty, kdy člověk zůstane koukat téměř s otevřenou pusou. Musím uznat, že pan Higašino je kromě skvělého spisovatele i mistr klamu – nejdříve mě svedl k domněnce, že Išigami není nic jiného než uzavřený, nevzhledný a notně slizký stalker. S o to větší silou mě pak zasáhlo zjištění, že byl tento hrdina asi jeden z nejčistších a na duši nejkrásnějších chlapů na světě. Knížku bych doporučila každému. Přečetla jsem ji hrozně rychle, o to déle však ve mně tento silný příběh rezonoval.