Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku

Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku Originální název: Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0622-0

Argo (2012) 978-80-257-0622-0 304

Kniha předního světového odborníka na středověk je věnována imaginaci středověkých lidí ve vztahu k fiktivním postavám divých lidí, kteří v pozdním středověku reprezentovali ideál čisté, nezkažené společnosti. Výchozím pramenem autorova zkoumání jsou rukopisy Václava IV., v nichž se diví lidé vyskytují ve střední Evropě v nejhojnější a nejbarvitější podobě. Na pražské prostředí vázané motivy přitom nazírá ve velmi širokém, celoevropském srovnávacím spektru a na jejich základě dochází k originálním zjištěním ohledně imaginace pozdně středověkého světa. (Založil/a: al-ma)

Skřítek
  13. 3. 2013, 20:47
Kniha je už jen po vizuální stránce úchvatná, barevné reprodukce odkrývají svět prapodivných bytostí v iluminacích, symbolech a erudovaný textový doprovod F.Šmahela nás zavede hlouběji do poznání dobových knih- encyklopedie Tomáše z Cantimpré, Bible Václava IV. aj.