Tichošlap

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Van Aspen - 2012
ISBN: 978-80-904933-3-9

Van Aspen (2012) 978-80-904933-3-9 224

Šest dní, paralelní svět podzemí pražského metra, pět životních příběhů, které spojuje jen jedno – tiché kolíbavé kroky muže bez minulosti. Tři osudová setkání, lehce přehlédnutelná ve spěchu každodenního života.
Pokud by v české literatuře existoval žánr komorního thrilleru, pak by se Tichošlap mohl stát čestným zástupcem této literární kategorie. Sylva Lauerová nabízí svým čtenářům opět něco zcela nového. Delikátní, mrazivý i lidský román.
Hlavní linie příběhu je pečlivě uschována za každodenními obrazy obyčejných lidských životů – nezralé, nešťastné a samu sebe hledající Anety, zamilovaného a ambiciózního podnikatele Pavla, dominantní, úspěšné a citově okoralé galeristky Sonji a dvou starých žen. Životů, které spojuje jen jedno – přítomnost tichých kolíbavých kroků muže bez minulosti. Muže, který nemluví. Muže, který se ke spánku ukládá v temné místnosti starého činžovního domu a nekonečné hodiny tráví v prostorách pražského metra. Co v něm hledá? Co jej nutí žít v paralelním světě mnoho desítek metrů pod zemí?
Lauerová si ponechává svůj sugestivní a autentický literární styl, tentokrát jej však obohacuje o nový, pozvolný a temný poetizující odstín, který dává románu Tichošlap zcela osobitý ráz. (Založil/a: Kriztyna)

Venceslao90
  4. 1. 2013, 20:32
Myslel jsem si, že to bude těžká depka, ale kniha se nakonec četla neuvěřitelně lehce. Dal jsem jí na jeden zátah a vůbec se u ní nenudil. Radosti a smutky jednotlivých lidí dokázala Lauerová vystihnout skvěle. Nápad na příběh velmi zajímavý, styl psaní rozhodně lepší než u Jumarora, no a závěr opět překvapivý - na jednu stranu velmi dobrý, na druhou stranu ale velmi zvláštní. Každopádně se jedná o kvalitní knihu a příjemné překvapení. Doporučuji. ;-)
svobodka
  12. 7. 2014, 14:01
Knihu jsem četla na takové doporučení - nedoporučení. A velmi příjemně mě překvapila. Je opravdu velmi čtivá, jak už píšou komentátoři přede mnou, a přitom velmi zajímavá. Magický realismus v české literatuře? Pokud ano, je to báječné, tento proud literatury miluji.
MMacicekk
  23. 5. 2015, 17:49
Podle názvu a anotace jsem teda vůbec netušila, co mě čeká. A kniha nezklamala. Od autorky už jsem četla Jumaroro a Otroka a její závěry jsou pověstné. A to byl teda závěr, až mě mrazilo. Určitě doporučuji k přečtení.
Francesco
  22. 11. 2013, 8:58
Pro mě průměrná kniha nedosahující kvalit Hračky ani Jumaroro - to jsou knihy o několik levelů jinde. Sice kniha je čtivá ale pořád jsem čekal na nějaký zásadní posun v ději a ono pořád nic a najednou konec...
Lucky83
  11. 8. 2013, 22:57
Kniha se mi velice zamlouvala. Tichošlápek se mi doslova dostal pod kůži a během jednoho odpoledne bylo dočteno. A jak bylo dočteno..jen člověk zíral :) Mooc mile překvapená..jak z atmoféry kterou opětně autorka vytvořila a vtáhla do děje, tak i troufám si říci mistrným závěrem. Jednoznačne doporučuji!
kappa
  7. 6. 2013, 8:34
kupodivu velmi čtivá knížka, čekala jsem , co se z ní na konci vyvrbí, ale musím říct, že jsem zmatená . Konci jsem nerozuměla, nepochopila jsem, co se stalo a bavili jsme se o tom s dalšími dvěma lidmi, kteří knihu taky četli a taky tápou a neví, jak si mají ten konec vyložit.
monika100
  20. 4. 2013, 21:54
Znám předešlé knihy Silvy Lauerové, na besedě, které jsem se zúčastnila o své nové knize Tichošlap hovořila jako o novém směru svého psaní... úvod byl velmi nadějný, ale někdy kolem 50 stránky se příběh rozmělnil a stal se pro mě nečitelným ... škoda ...
chancha
  4. 1. 2016, 11:13
Trochu zklamání, konci jsem nerozuměla.
Pokud by mi někdo do zpráv napsal vysvětlení, budu vděčná :-)
petra.kanajlova
  26. 12. 2014, 18:29
Ze začátku mně zaujal příběh dívky, která potratila. Byla bych se ráda dozvěděla, jak to bylo dál s jejím samolibým přítelem. Stejně tak s Pavlem a jeho manželkou Veronikou. Śkoda. Kniha se mi dobře četla. Už v polovině jsem začínala tušit, o co vlastně jde a proč je muž s těmi lidmi spojen. Závěr mě donutil k pláči. Tušila jsem, že to pro něj skončí "smrtí". Opravdu kniha stojí za přečtení. Pro mě mínus pouze za vulgární výrazy, které mnohdy nebyly vůbec nutné a pro mě narušovaly knihu jako celej, ze kterého jsem měla pozitivní dojmy. jInak TOP.