Králíku, utíkej!

Paseka - 2005
ISBN: 80-7185-724-6

Paseka (2005) 80-7185-724-6 280
Odeon (1980)

Šestadvacetiletý Harry Angstrom, někdejší hvězda středoškolského basketbalového týmu, pociťuje s ubíhajícími roky stále tísnivěji vlastní roli bezvýznamného jedince nemilosrdně pohlcovaného a manipulovaného okolím. Zoufalá snaha uprchnout před neuspokojivým stavem vlastního manželství, bezperspektivním zaměstnáním v provinčním městě i pochybami o sobě samém jej nakonec dovede až ke skutečnému útěku, který však místo řešení přináší jen další komplikace… První díl Updikeova románového cyklu, sledujícího na osudech oblíbeného hrdiny poválečné proměny života amerických středních vrstev, lze číst jako příběh o útěku před odpovědností, zároveň však i vnímat jako působivý obraz moderního člověka nuceného neustále bojovat s vědomím smrtelnosti a omezenosti vlastních možností. (Založil/a: jamalka)

Emma89
  18. 7. 2015, 15:04
Tuhle knihu jsem si vytáhla jako otázku na státnice z literatury v anglickém jazyce. Mě prostě nezaujala. Králík celou knihu neví co chce a místo aby problémy racionálně řešil, tak ho nenapadne nic jiného než před nimi utéct. Takže je celá kniha o tom, jak utíká před zodpovědností. Neumím si představit, že se v podobném duchu nesou i další knihy, které jsou pokračováním této první.
Fridolín
  13. 4. 2015, 16:28
Pan Updike má moc hezký sloh. Moc hezké popisy, takové lyrické.....ale, všeho moc škodí. Přestal jsem číst na straně 145, přičemž těch posledních 130 stránek jsem četl s přemáháním a ani trochu mě to nebavilo. Neříkám, že je to úplně špatné, ale mě se to prostě nelíbilo.