Originální název: Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad

Epocha - 2002
ISBN: 80-86328-08-2

Epocha (2002) 80-86328-08-2 862
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1989) 80-205-0050-2 552
Mladá fronta (1981) 440 3. díl "Zrání"
Mladá fronta (1974) 256 1. díl

Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad patří k nejlepším historickým románům moderní české literatury. Autor Václav Erben v knize vylíčil zrod velké osobnosti českých dějin, posledního českého krále na českém trůně. Osobitý styl, dramatické napětí, sugestivní dedukce a vypravěčský šarm činí tuto impozantní prózu vrcholem autorova díla.

Původně kniha vyšla ve třech dílech v letech 1974 (Dětství), 1977 (Jinošství) a 1981 (Zrání). (Založil/a: alča87)

rt12
  4. 5. 2015, 19:27
Za mne jednoznačně palec nahoru. Velmi pěkně zpracované ,,vyprávění" právě korunovaného Jiříka z Poděbrad o spletité cestě za královskou korunou. Václav Erben se stává mým oblíbencem. Kapitána Exnera jsem ráda četla jako malá holka, nedávno potěšil Trapný konec rytíře Bartoloměje. Za Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad jednoznačně palec nahoru. Velmi pěkně zpracované ,,vyprávění" právě korunovaného Jiříka z Poděbrad o spletité cestě za královskou korunou. Čtivé a ani mi nepřišlo, že je to dílo poměrně objemné.
VÝŇATEK ZE SLOVNÍKU ČESKÉ LITERATURY PO ROCE 1945 : Neobjasněné okolnosti mocenského vzestupu „husitského krále“ inspirovaly apokryfní Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad, kterými se Erben zapojil do demytizující linie české historické prózy, polemizující s oslavným pojetím národních dějin. Král Jiří je tu zobrazen jako machiavelistický vládce, který se svým poručníkem Ptáčkem z Pirkštejna bez skrupulí těží ze zmatků doby, v níž se někdejší revoluční ideály mění v zástěrku pro osobní ambice.
Crocuta
  12. 4. 2014, 19:05
Autor si historické skutečnosti nepokrytě upravil podle svých potřeb, ale to nic nemění na čtivost a atraktivitě knihy, která je především nadčasovou analýzou fungování politiky a mocenských procesů.
Román se skládá ze 3 částí, které původně vycházely samostatně s odstupem několika let. Právě takové vydání vlastním i já a tak zatím knihu hodnotím pouze podle první části "Dětství", kdežto díly "Jinošství" a "Zrání" mám dosud před sebou.