Portnoyův komplex

Euromedia Group - 2006
ISBN: 80-207-0377-2

Euromedia Group (2006) 80-207-0377-2 232
Odeon (1992)

Alexandr Portnoy, mladík ze středostavovské židovské rodiny, trpí poruchou, "při níž se silně pociťované etické a altruistické impulsy neustále srážejí s extrémními sexuálními tužbami, jež jsou často perverzní povahy..." Jsme svědky neobyčejně otvřené Portnoyovy zpovědi na psychoanalytikově gauči, při níž se pacient křečovitě snaží vzepřít ochromujícímu vlivu své rodiny. Jeho revolta u něho však vyvolává pocity viny a hanby, neboť odpor k rodinné tradici a různým tabu, jimiž odmítá být nadále vázán, se v něm sváří s upřímnou synovskou láskou. (Založil/a: Oskar)

Ducii
  28. 11. 2015, 18:49
Kniha měla slabší a silnější momenty. Většinou mě to ale moc nebavilo. Nejvíc mne bavily příhody s Opičkou a pak některé části z dětství.
Pend
  4. 12. 2013, 6:28
Při čtení se mi neustále vybavoval Woody Allen, který by tu postavu mohl hrát z fleku. Sexem posedlý židovský mladík, který se u psychoanalytika svěřuje se svými problémy a vypráví svoje životní zážitky. Ke kontroverznosti knihy bych dodal, že vyšla v roce 1969, a od té doby se přeci jen hranice i v literatuře výrazně posunula, takže některé kapitoly vyvolají dnes pouze úsměv. Ale o to v komedii jde.
badatel
  3. 5. 2016, 18:55
Chudák kluk, chudák jeden poslušný, a taky chudák ucpaný tatínek. "Zvykejte si na omezení," - to mě fakt dostalo. Kolik omezení je akorát? Kolik už je příliš? Woody Allen by to zahrál skvěle, to sedí (viz komentář Pend). Stejnojmenný film z r. 1972 je označen jako komedie. Já to tak nevidím. Dávám 100 % za trefu do černého.
Jana Edita
  17. 5. 2016, 8:21
Dva texty se mi při čtení Portnoyova komplexu připomínaly více než často: Irvingův Svět podle Garpa a McEwanova Betonová zahrada. Nicméně k tolik potřebnému, osvobozujícímu nadhledu a hořkému pousmání mě přiměl pouze Alexův příběh.
Kiv Čitrem
  3. 7. 2014, 18:51
Roth má cit pro grotesknost situace, zvlášť kapitola "Kundománie" je jimi nabitá - onanistický kroužek, vystříknutí do oka a obavy z oslepnutí, představa penisu, který upadne v kuchyni před zděšenými rodiči. U těchto scén jsem se opravdu dosyta nasmál. S nadsázkou vyobrazený výchovný styl úzkostného rodiče, který vždy vidí to nejhorší a dítě se musí řídit jeho absurdními radami, už tak veselý není, takhle se "vytvářejí" neurotici a lidé trpící OCD. Vypravěč z toho vyvázl docela dobře, i když...
jakub.s
  14. 8. 2016, 0:02
Některé pasáže se mi zdály trošku slabší, ale celkově skvělé dílo, místy srovnatelné s Bukowským, ale lepší, kvalitnější a propracovanější - a spousty více nebo méně explicitních literárních narážek, odkazů a vtípků typu "I am the Raskolnikov of jerking off – the sticky evidence is everywhere!" z toho dělají poměrně zábavné čtení. Pasáže s židovskou tematikou jsou naprosto perfektní.