Nejtišší trest

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Mladá fronta - 2009
ISBN: 978-80-204-1869-2

Mladá fronta (2009) 978-80-204-1869-2 365

Vtipný, čtivý a velice lidský příběh profesora literatury Desmonda Batese, který se nechal předčasně penzionovat. Spokojený ale není: chybí mu univerzitní rutina a studenti. Zatímco mladší manželka prožívá ohromný kariérní úspěch, Desmond se pozvolna propadá do samoty, kterou provází i nastupující hluchota. Když ještě dobře slyšel, často toužil po tichu. Jenže teď ticho skoro nesnáší, protože kdo neslyší, tomu nikdo nenaslouchá. Neustále se stává, že přeslechne, co mu jeho protějšek sděluje a často odpovídá na úplně jiné otázky, než které byly položeny. Z tohoto základního rámce pak vyplývá tragikomičnost situací, do nichž se Desmond dostává a kouzelným způsobem také vykroutí. Nejnovější kniha britského romanopisce vypráví o nejdůležitějších lidských vlastnostech: schopnosti mluvit a naslouchat a tím také o krok uniknout blíží se smrti. (Založil/a: skjaninka)

svobodka
  23. 12. 2012, 19:44
David Lodge patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům - a opět nezklamal. Ačkoli je v knize řada odborných termínů, někdy i úvah, vůbec nenudí. Dojemný je příběh s hrdinovým otcem, poučné jeho manželství, k zamyšlení nutí návštěva Osvětimi. Ale samozřejmě by to nebyl Lodge, abychom tu nenašli ten báječný suchý anglický humor!
Topka
  27. 9. 2016, 9:09
Kniha je opravdu velmi dobrá! Takhle si představuji pravou humornou knížku! Hlavní hrdina mi byl sympatický, a celý příběh svižný. Jak to ale chodí i v životě, měla i momenty, které byly smutnější, a dojemnější. Knihu vřele doporučuji jako oddychovku!
cisty
  29. 12. 2013, 19:20
Kniha mne pohltila, jde o zajímavé téma. Čtenář zjišťuje, že hluchota může přinášet i humorné situace. Psychologický příběh, který vtáhne každého do děje. Popisuje lásku, pokušení, nemoc, stáří, smrt... Pro mne určitě 100%.