Lístek na cestu z pekla

Lístek na cestu z pekla Originální název: Lístek na cestu z pekla
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Paseka - 2012
ISBN: 978-80-7432-250-1

Paseka (2012) 978-80-7432-250-1 310

Hlavní hrdina Tomáš Neratovský pracuje v televizi jako nadějný scénárista, ale když mu dají adaptovat izraelský sitcom, duševně se zhroutí. Osud mu do cesty nadělí fyzioterapeutku Báru, která si duševní klid zajišťuje pomáháním ostatním, a jejího kamaráda, katolíka Jeremiáše, který nešťastnou nehodou přivedl do jiného stavu mentálně postiženou dívku. Ve své románové prvotině prokazuje autor poučenost filmovým řemeslem: kombinuje filmové motivy s kritickým líčením nemálo problematického českého prostředí; příběh spletený z několika dějových linií je plný nečekaných zvratů, dobrodružných i každodenních situací a sarkastických point, a nechybí mu situační vtip a zejména naléhavost výpovědi. (Založil/a: jatox)

Jaroslav Žváček Jaroslav Žváček
*??.??.1989

cisty
  29. 10. 2013, 19:00
Moc pěkná prvotina. Přečetla jsem ji jedním dechem. Vyzařuje z ní humor a obrovský nadhled autora, až se nechce věřit, že je tak mladý. Těším se na další knihu. Jen tak dál!
Taťána
  1. 5. 2013, 16:07
Magnesia litera za objev roku zcela právem! Jaroslav Žváček je talent. Vtipně napsané, naprosto nečekané dějové zvraty, ale přitom naléhavé a skutečné, až to bolí. Doporučuji všem, kteří mají zájem o současnou českou literaturu, ale i všem, kteří si prostě jen chtějí přečíst dobrou knížku.
Luci-ye
  19. 2. 2016, 17:42
Čtivá, přečtená za dva dny jako nic. Jelikož nejsem zvyklá číst současnou literaturu, překvapilo mě množství nadávek, ale čím dál jsem se dostávala, tím mi přišly vtipnější a na místě. :-) Tragikomické, svižné a neuvěřitelně uvěřitelný děj. Sakra, jenže tohle je to nastavené zrcadlo naší české povahy. 5*
stonedstone
  23. 4. 2014, 22:54
Na jednu stranu je to neuvěřitelně čtivé, na druhou stranu to vyznívá tak nějak napůl. Jednání, pocity a nervová zhroucení postav působí nevěrohodně a víceméně plytce. Oceňuji angažování ve společenských tématech, vzhledem k celku to ale také působí trochu prázdně. Tři hvězdy si to ale zaslouží - už dlouho jsem nepřečetl 300 stránek během takové chvilky a pár relativně silných momentů tam taky bylo.
pshulis
  3. 7. 2013, 14:41
Někde na netu jsem četla zničující kritiku na tuhle knížku ve stylu:"...na úrovni maturitního slohu..." No tak jestli takhle dnes vypadají maturitní písemky, potom máme střední školství na velmi dobré úrovni! Přečteno coby dup, většinu jsem autorovi uvěřila...Hezký!
Thessaloniki
  18. 4. 2013, 19:15
Už dlouho jsem nebyl z knihy českého autora tak nadšen. Když navíc vezmu v potaz, že J.Žváček je ročník 1989 - klobouk dolů. Originální, naléhavé, výborně napsané, komické i tragické. Stylem lehce připomínající Petra Šabacha. Ale jen lehce.