Duše Japonska

Podtitul: Bušido

Originální název: Bushido – The Soul of Japan
Poprvé vydáno celosvětově: 1900

Josef Pelcl - 1904

Josef Pelcl (1904) 105 brož.

Kniha, původně napsaná v angličtině, pochází z pera japonského autora Inazo Nitobe, který se pokusil přiblížit mravní základy západnímu světu, na kterých je (či spíše byla) založena japonská společnost.

Obsah knihy je převážně zaměřen na popis ctností správného samuraje, žijící podle mravního kodexu "Bushido", a dále na složky kultury feudálního Japonska, které byly bušidem ovlivněny. Mezi ně patří i obhajoba japonské rituální sebevraždy (seppuku), výchova dětí či postavení žen ve společnosti.

Český překlad pochází z roku 1904 a do dnešní doby nebyl aktualizován. (Založil/a: Tatsume)

Izano Nitobé Izano Nitobé
*01.09.1862 - †15.10.1933

Martin
  24. 9. 2014, 0:54
Velice zajímavá kniha osvětlující staré principy, na kterých byla vybudována feudální japonská společnost a které do určité míry ovlivnily i dnešní podobu Japonska. Překlad pochází z roku 1904 a od té doby nebyl aktualizován. Z toho důvodu se mi také kniha hůře četla a vyžadovala si ode mě dvojnásobné dávky pozornosti - obsah a forma. I přesto vřele doporučuji! Knihu si v elektronické podobě můžete zdarma stáhnout na stránkách projektu Gutenberg v originále - angličtině (Autor, ačkoli Japonec, knihu do japonštiny přeložil až později). Se sehnání českého překladu jsem měl velké potíže, proto jsem se rozhodl, že nalezený e-překlad nahraji na několik webových uložišť. Doufám, že tímto neporuším žádná autorská práva, ale podle data vydání už by kniha měla být volně šiřitelná. Autoři e-verze s volným šířením také souhlasili.