Škvár

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Hynek - 1999
ISBN: 80-85906-70-8

Hynek (1999) 80-85906-70-8 308

Satirický román o pokusu mladého ambiciózního literáta stát se tvůrcem pokleslého žánru. (Založil/a: aage)

aage
  24. 11. 2012, 3:40
Kamil v knihkupectvích sleduje, jak se na jeho existenciálním románu vrství prach, zatímco po brakových výblitcích spisovatele Vrány sahá jedna pěkná slečna za druhou. A tak se rozhodne napsat nějaký ten vlastní škvár.
Jandourkův román poněkud klame tělem: není jen další knihou o psaní knih, knihou v knize či další ukázkou vlivu Michala Viewegha na české kulturní prostředí. Spíše představuje postmoderně laděný pohled na soudobou společnost, v níž už se nelze schovávat za vysoké ideály, beztak dávno vyprázdněné a přisvojené si hegemonickými procesy, takže i squat může vypadat jako doupě nadutých snobů. Člověk kráčí životem na vlastní pěst, sám a jen v sobě může hledat hodnoty, za něž se postaví... Čten takhle, řadí se Škvár k tomu zajímavějšímu, co u nás v devadesátých letech vzniklo.