Bouře

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

G plus G - 1999
ISBN: 80-86103-24-2

G plus G (1999) 80-86103-24-2 239

Román je příběhem česko-romské rodiny z jižních Čech. Otec-Čech pracoval na panství českého šlechtice. V blízkosti nich byl vybudován pracovní tábor zprvu určený pro kriminální živly, později do něho byli deportováni Židé a Romové. Romská matka a 5 jejich dětí byly násilím do tábora umístěni. Otec se s pomocí ostatních cikánů snažil rodinu zachránit. Rodina byla ale deportována do Osvětimi, navrátila se pouze jediná dcera. Autor v románu odsuzuje českou společnost i její elity za postoje vůči Romům a za kolaboraci s Němci. (Založil/a: bersek)

Peetuliska
  29. 1. 2016, 19:15
Nevím jak moc je Šavel-Havel a Weissenberg-Schwarzenberg, ale jen mě tato kniha utvrdila v tom, že nacisté by nikdy nedosáhli takových úspěchů ve své likvidační teorii, kdyby jim nepomohlo pár blbců, kterým šlo hlavně o peníze a majetek, a pro které byli lidé jen nástroj k dosažení svých cílů. Tato kniha vzbuzuje zase jiný náhled na to, jak moc jsme sami byli oběťmi ve své zemi a jak moc spolupracovníci, přeci jen je lepší se litovat než považovat za kolaboranty.
Příběh Václava Lopaty a jeho cikánské rodiny je jasným důkazem toho, kolik neštěstí jsou lidé schopni spáchat kvůli jiné barvě pleti. Hodně smutná kniha, hlavně pasáže z Roků a Osvětimi, ale i když pominu tyto dvě místa, padala na mě strašná lítost, kolik věcí se této rodině stala. Doporučuji 4,5/5