Strach a chvění

Strach a chvění Originální název: Stupeur et Tremblement

Motto - 2004
ISBN: 80-7246-216-4

Motto (2004) 80-7246-216-4 118

Mladá belgická dívka přijíždí do Japonska na jednoroční stáž a nastupuje na místo tlumočnice ve významné obchodní společnosti. Tady se ocitá tváří v tvář těžkému vystřízlivění z dávného snu a začíná chápat, jak složitá je cesta za slávou v hierarchii společnosti, kde každý má svého nadřízeného a kde se skutečně tvrdě pracuje. Navzdory všemu dostává ty nejhorší a nejprimitivnější úkoly a postupně padá až na samé dno pracovního žebříčku. Dokáže se s tím vyrovnat? (Založil/a: Oskar)

togaf
  14. 7. 2014, 10:43
Hlavní hrdinka by si především měla přiznat, že je masochistka a lesbička. Novelka je psaná velmi otravně, Amélii nelze mít rád, občas má světlé chvilky, hledání metafor u známých filosofů a ve filmu je podařené, ale ta holka je prostě na facku. Japonsko miluju, ale v životě bych nepřijala místo v japonské firmě.
jirka77
  19. 7. 2014, 10:11
Výborná kniha o hierarchii na pracovišti a Japonské mentalitě mě dostala,moc jsem se u ní pobavil a zároven i zamyslel,pořád jsem čekal kam až je ochotna hlavní hrdinka spadnout ale ta to vzala opravdu s nadhledem. Opravdu skvělé čtení.
karkulin1982
  13. 12. 2013, 19:04
Všude je kniha velmi chválena, tak jsem doufala,že nadchne i mě. Ale po jiných dvou knihách od autorky mě upřímně zklamala a zdála se mi hodně stručná a děj nepříliš zajímavý.
Jacinda
  4. 6. 2016, 21:03
Kniha mi přijde kratší než filmové zpracování. je hodně umělecky laděná a z obsahu mi vychází dvě věci: spisovatelka je určitý způsobem perverzní masochista (ve svém okolí znám pouze jednu osobu chovající se podobně) a druhá věc: snad se japonsko za 15 let změnilo, každopádně se ted na japonce dívám spíš s odporem a zůstanu jen u anime, které tvoří pár těch citlivých lidských rebelů. Co se týče dalších zážitků s japonci, setkala jsem se pouze s vypočítavými pokrytci bez kouska cti. Kniha (a film) pro mě byly jakousi pomyslnou hranicí, která spojila tyto smutné zážitky plné zklamání a dala jim vysvětlení