Co řeknete až pozdravíte
Originální název: What do you say after you say hello?

Portál - 2013
ISBN: 978-80-262-0486-2

Portál (2013) 978-80-262-0486-2 456
Nakladatelství Lidové noviny (1997) 80-7106-231-6 452

Transakční analýza životních scénářů

Co řeknete, až pozdravíte? Co ovlivňuje naši komunikaci? Jaké jsou naše životní scénáře? Můžeme je ovlivňovat a kontrolovat?

Z obsahu: Principy transakční analýzy • Prenatální vlivy • Scénářový aparát • Typy scénářů • Rodičovská odpovědnost • Výběr terapeuta • Námitky proti teorii scénářů

Každý člověk se již v raném dětství rozhodne, jak bude žít a jak zemře a tento plán, který nosí v hlavě ať jde kamkoli, se nazývá scénář. Jeho každodenní chování může být určeno jeho intelektuálními schopnostmi, ale důležitá rozhodnutí jsou již učiněna: za jaký typ člověka se ožení či vdá, kolik bude mít dětí, v jaké posteli zemře a kdo u toho bude. Možná to není to, co by chtěl, ale jak by chtěl, aby to bylo.
Existují však lidé, kteří proti svým scénářům protestují a dělají zřejmý opak toho, co „dělat mají”. Běžnými příklady jsou „vzpurný” adolescent a žena, která říká: „To poslední, co bych chtěla, je být jako matka.” Takové případy je třeba hodnotit velmi pečlivě. (Založil/a: vladislaus)

Eric Berne Eric Berne
*10.05.1910 - †15.07.1970

teite
  13. 12. 2013, 20:10
Nesdílím autorův determinismus a nemyslím si, že všechno v životě jede podle nějakých předem napsaných scénářů, nicméně řada podnětů je jistě k zamyšlení a autor umí čtivě psát, takže za přečtení kniha rozhodně stojí.