Za tajemstvím Vlaštovek a Amazonek

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

IFP Publishing - 2012
ISBN: 978-80-87383-19-3

IFP Publishing (2012) 978-80-87383-19-3 256

Autor se vydává po stopách hrdinů knížek anglického autora pro mládež Arthura Ransome, navštívil ostrov Divokých koček a další známá místa z příběhů Vlaštovek a Amazonek. (Založil/a: Falbala)

Falbala
  27. 11. 2012, 8:35
Anotace nakladatele (nepodařilo se mi ji vložit do hlavičky titulu)
Existovaly Vlaštovky a Amazonky? Jestli ano, kde žily a kdy? Jak se ve skutečnosti jmenovaly? Kde je ostrov Divokých koček a jak vypadal Hastrman? Jsou místa v knihách popisovaná skutečná?
Tohle jsou otázky, které od nepaměti zajímají generace čtenářů a obdivovatele knížek Arthura Ransoma. A František Novotný se jednoho dne rozhodl zjistit, jestli na tyto otázky existují i odpovědi.
A protože je jachtař, nalodil se na plachetnici, vztyčil plachty a vydal se se svými přáteli do země Arthura Ransoma tyto odpovědi hledat. Čtenář se tak může společně s nimi zúčastnit pěti kouzelných jachtařských výprav, na kterých navštíví ostrov Divokých koček, ztratit se v Údolí Vlaštovek, najde Severní pól a v Pin Millu potká skutečného Hastrmana. Tohle všechno a mnoho dalšího můžete zažít společně s Františkem Novotným a s jeho knihou při výpravách, které splnily jemu a jeho přátelům dávné dětské sny.
Knížka Za tajemstvím Vlaštovek a Amazonek má unikátní skladbu a těžko byste našli v české literatuře faktu obdobně koncipované dílo. Valnou část textu tvoří líčení jachtařských výprav po stopách britského spisovatele Arthura Ransoma a jeho literárních hrdinů, jež v tradičních jachtařských oblastech Velké Británie podnikl v letech 2004–2011 autor se svými přáteli. Tato líčení jsou doplněna návody, jak takové expedice uspořádat, kam se obrátit o pronájem lodí, kde si objednat nezbytné příručky a hlavně jak se připravit na plavby v tak navigačně náročné oblasti, jako je Severní moře.
Součástí knihy je ovšem také nevšedně podaný komentovaný životopis Arthura Ransoma, který se se svým cyklem o Vlaštovkách a Amazonkách zařadil mezi nejúspěšnější světové autory dětských knížek. Jenom v Anglii vyšlo jeho dílo v 5 milionech výtisků a české překlady se počítají na statisíce. Pátrání po místech, kde se knížky Arthura Ransoma odehrávají, a jak se stalo, že se osudy skutečných dětí trvale propletly s jeho životním příběhem, tvoří další patro vyprávění. Kniha se tak stává výjimečnou svého druhu, protože ji lze označit i jako literárně -jachtařskou detektivku.

---------------------

Skvělá kniha, která precizně mapuje dobrodružství hrdinů Arthura Ransoma a detailně popisuje místa, kde se odehrávají jeho knihy. Jen je mi z ní trochu smutno. Knížky jsou idylické, plné přátelství, radosti, ideálů a dobrodružství, ale skutečnost Ransomova života i života jeho hrdinů byla jiná.