Tři žíně

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Torst - 2009
ISBN: 978-80-7215-364-0

Torst (2009) 978-80-7215-364-0 110

V rozhovoru vykresluje český prozaik (* 1929) celý svůj život. Kliment je mistrem krajinokresby, dokáže evokovat dávno zmizelé dětství na Turnovsku a Liberecku, svého ruského tatínka, maminku, sestru. A také svou životní cestu spisovatelskou i lidskou. Nejpůsobivějšími pasážemi knihy jsou vedle nezaměnitelných popisů české krajiny a přírody též vhledy do lidské psychiky, které dokáže Kliment vykreslit s jemností zcela mimořádnou. Zvláště cenné je i autorovo sebezpytování, jež nemá v české memoárové literatuře obdobu. (Založil/a: Leajos)

huttershofen
  7. 1. 2013, 16:21
Se vší úctou k vnoučatům Klimentovým, nemůžu se zbavit dojmu, že tady byla trochu promarněná krásná příležitost. Kliment je úžasný spisovatel a velmi chytrý člověk, jehož myšlenky stojí za to číst, a který navíc v posledních letech píše, resp. publikuje bohužel jen velmi málo. Ale otázky zde jsou spíš povrchní, jako rozhovor pro časopis, který si dnes přečteme a zítra vyhodíme. Čekal jsme, že se dostaneme do větší hloubky...a když to už už vypadá..opustíme téma a jdeme jinam. Škoda. Takhle je to spíš kniha pro ty, kteří mají všechny Klimentovy knihy a chtějí k nim ještě nějaký ten "bonus".