Trýzeň slávy

Trýzeň slávy
Poprvé vydáno celosvětově: 1972

Blok - 1972

Blok (1972) 449

V tomto historickém románu obrátil František Neužil pozornost k jednomu z nejzávažnějších údobí českého státu - ke konci dvanáctého a prvé polovině třináctého století. V té době, kdy bylo české království na pokraji záhuby, zaviněné vnitřními i zahraničními sváry, se diplomaticky ujímá vlády Přemysl Otakar I., s nezměrným úsilím konsolidovat poměry ve státě a vydobýt národu čestné místo v Evropě.
Přibližně půl století trvalo panování Přemysla Otakara a bezmála stejnou dobu mu stála po boku ctižádostivá manželka Konstancie Uherská, která je hlavní hrdinkou tohoto dramatického románu. Konstancie však musí tvrdě bojovat o své postavení. Jí, Přemyslu Otakarovi i osudu českého státu zůstává stálá hrozba v zapuzené, stárnoucí první králově manželce Adlétě, která se nechce vzdát problematického práva na místo první ženy v českém království.
Avšak také Konstancie musela ochutnat trpkost zapuzení, neboť Adléta za pomoci míšeňských bratří, za vrtkavého postoje Lateránu i za nelítostného soupeření římsko-německých vzdorokrálů, rozdmýchává stálé spory, aby získala zpět své postavení. I když se nakonec šťastná tvář přikloní ke Konstancii a k Přemyslu Otakarovi, který z bouřlivého vlnobití mocenských zápasů získává kořist nejcennější - zlatou bulu sicilskou pro zachování svébytnosti českého království, je jejich moc a sláva spíše trýzní než radostí. Královně Konstancii zůstal navíc smutný úděl vdovy.
Román "Trýzeň slávy" je prvním svazkem triptychu o Přemyslovcích a třech královnách, o Konstancii, Kunhutě a o "Královně Elišce Rejčce", jejíž složitou životní cestu již čtenáři poznali ze stejnojmenného románu Františka Neužila. (Založil/a: Richie)

Richie
  28. 11. 2012, 13:44
Když jsem kdysi četl román poprvé, tak jsem ještě neznal dost dobře historii Přemyslovců, a proto mě román nadchnul. Doba Přemysla Otakara I. byla hodně bouřlivá a díky tomuto schopnému panovníkovi z ní české knížectví a později království vyšlo vítězně. Úsilí Přemysla Otakara o uznání českého státu bylo korunováno slavnou Zlatou bulou sicilskou.
Po letech jsem román četl podruhé a už mě tolik nezaujal, nicméně stále v mé knihovně patří k těm kvalitním historickým románům.
Tato kniha má pro mě i své další kouzlo, neboť je osobně podepsaná autorem - Františkem Neužilem.