Eragon

Fragment - 2009
ISBN: 978-80-253-0961-2

Fragment (2009) 978-80-253-0961-2 487
Fragment (2004) 80-7200-978-8 487

První díl fantasy trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Tato fantasy z pera patnáctiletého autora, nadchla miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh farmářského chlapce,který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným krutým panovníkem. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou.

Christopher Paolini Christopher Paolini
*17.11.1983

Magyana
  19. 10. 2015, 21:56
Eragona jsem četla synům před spaním a zabral nám mnoho večerů. Nicméně byly to večery, které bavily nejen kluky, ale i mě. Je to příjemná fantasy, nijak zvlášť složitá ani náročná, dětský čtenář jí snadno porozumí a dospělák si u ní odpočine. A ani jeden z nich se nenudí.
Ariko
  8. 9. 2014, 15:35
Jedním slovem - nadšení. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Je pravdou, že mi příběh přišel spíše pro dětské čtenáře, ale na druhou stranu nebyl natolik agresivní. Bohužel další díly série už se jen marně snaží o dosáhnutí takové kvality.
Rames
  15. 6. 2016, 17:59
První díl se mi jeví jako nejlepší ,možná proto že je v něm kousek pohádky a dobrodružství a naděje. V dalších dílech jde do tuhého a ta pohádka a optimismus mizí. Moc se mi líbila myšlenka o energii kouzel, tedy že ji kouzelník musí brát ze svých sil, to mi přijde spravedlivé, pro nás ostatní !
Reliance
  8. 12. 2013, 1:02
Přečteno během dvou odpolední.. Musím říct, že mě to dlouho nelákalo, protože fantasy nijak zvlášť nečtu.. Jediná srdcovka je Harry Potter.. Ani nevím jak se to stalo, ale zkrátka sem jeden den dostala chuť si přečíst Eragona.. A musím říct, že to bylo velmi čtivé a vůbec fajn :) Dokonce se možná pustím i do dalších dílů.. ....Možná, že tu chuť na Eragona ve mě zažehla kdysi objevená knížka, Eragon - Průvodce po Alagaësii, protože ta byla kouzelně zpracovaná..
Scathach
  27. 10. 2012, 20:43
Ze zatím přečtených tří knih, se mi tahle líbila nejvíce díky Eragonovým začátkům... A vůbec se mi líbilo, jak se na začátku snažil Safiru utajit, úplně začátek s Aryou se mi taky líbil a díky němu jsem se rozhodla si tuhle knihu přečíst, samozřejmě mi to pak nedalo a museka jsem číst i další díly...
Shax
  28. 10. 2011, 23:07
Krásně poutavé čtení, které mnohé lidi odradí svou tloušťkou, pro mne však byla výzvou, kterou jsem několikrát pokořila. Ale ten film, ten film..
Tojaheva
  12. 5. 2015, 11:03
Knížka, kterou si moc ráda přečtu znovu, jelikož mě zaujal svět, ve kterém žije a vyrůstá Eragon. Už se opravdu moc těším na pokračování dobrodružství Safiry a Eragona.
PeťkaW.
  1. 7. 2011, 20:33
Knihu jsem četla asi v patnácti letech a doteď si pamatuji valnou většinu příběhu, protože na mě skutečně silně zapůsobil. Je v něm několik skutečně silných myšlenek. Příběh se rychle čte a dokáže pohltit.
Když si člověk uvědomí, že to napsal v patnácti letech, jako své první dílo... klobouk dolů. Ano, najde se sem tam chybička, ano je tam vidět inspirace jinými díly, ale už jenom fakt, že se do dnešního dne prodalo neskutečné množství výtisků svědčí o tom, že kniha má něco do sebe. Díky Paolinimu se fantasy zase dostalo do popředí.
Jedinou vadou na kráse téhle knihy je film, který je jedním slovem otřesný. Nechápu, že mohl Paolini dovolit, aby se natočilo něco takového, souhlasit s tím a ještě si v té hrůze zahrát malou roli...
wwwhisk@s
  20. 5. 2013, 17:01
Na Eragona jsem čekala dlouho. Když jsem se k němu konečně dostala, přečetla jsem ho za jediný den (měla jsem čtyřicítky horečky). Číst se to dá, ale v duchu jsem si říkala, proč je to sakra takový fenomén, nic světoborného to nebylo a vůbec - o kvalitách této série jsem se přesvědčila až v Eldestovi. Jinak, po druhém přečtení už to bylo trochu lepší, ale stejně nemůžu - ani se mi nechce - dát víc, než lepší průměr.
P.S. - Gustik5 - mluvíš mi z duše. Ten film je naprostý PASKVIL, kdo si nechce zkazit zážitek z knihy, ať se na to ani nekouká.
Nantong
  3. 2. 2013, 19:58
Eragona jsem četla několikrát a ve všech případech jsem ji četla jedním dechem. Poprvé jsem ji četla těsně před tím, než šla do kin zfilmovaná verze této knihy...ta mě tedy hluboce zklamala a potvrdilo se mi, že knihy mají mnohem větší kouzlo, než jejich filmová provedení.

Začátek Eragonova putování je napínavý, velmi hezky je popsáno, jak se Eragon seznamuje se Safirou, zjišťují co může jeden od druhého čekat, jejich naprastá vzájemná důvěra...

Příběh čtenáře navnadí na další díly, jelikož sposta věcí je "naťuknutá" a čtenář čeká na jejich rozuzlení.
Potulný mnich
  11. 7. 2012, 19:02
Od této knihy jsem očekával asi mnohem víc,trochu jsem byl zklamán....ale určitě se pustím do dalších dílů :-) První díl si u mě získal tři hvězdy.
Ajka13
  23. 4. 2012, 21:19
Abych byla upřímná, myslím, že jsem nejdřív viděla film. Přivedla mě k němu kamarádka, protože si myslela, že se mi hlavní hrdina bude líbit (a měla i docela pravdu). Ale protože se mi tehdy i film líbil, dostala jsem se i ke knize. (teď už se mi film moc nelíbí). Myslím, že jako první kniha je to vůbec jedna z nejvydařenějších z celé ságy. Na rozdíl od druhého dílu není Eragon příliš roztáhlý a děj je velice svižný a čtivý. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a to ani po druhém a třetím a čtvrtém a já nevím kolikátém čtení. Po přečtení tohoto dílu si prostě každý musí zamilovat Eragona a jeho věrnou dračici Safiru!
Laponka
  15. 1. 2011, 15:30
Tak tohle je naprosto perfektní od první do poslední stránky. Napínavá, čtivá kniha, od které se nejde odtrhnout. Vřele doporučuji každému, kdo má aspoń trošku rád fantasy.
Gustik5
  18. 4. 2012, 22:32
V době, kdy jsem knihu četl, patřila u mne mezi absolutní špičku, byla to doba, kdy jsem se začal více zajímat o literaturu, a začal psát vlastní dílka. Od onoho času se toho moc nezměnilo, snad se jen posunula hranice, a tahle kniha, ač ji mám stále velice rád nepatří k mým nejoblíbenějším. Přesto však má v mé knihovničce místo, a vždy se rád vracím k jakémukoli dílu série.

P.S. Jediná věc, spojovaná s touto prodlouženou trilogií, kterou z duše nenávidím, je film, ve kterém se vyskytovalo množství takových nedostatků, ať už tvůrčích, či v souladu z knihou, až běda. Navíc byl příběh osekán tak nekompromisním způsobem, že se z působivého fantasy stala pouhá fraška, vykrádající jiné filmy a sama sebe, což potažmo vrhalo i stín na knihu samotnou. Ano, možná bych snímku odpustil mumie-razaky, Safiru s peřím na křídlech, místo urgalů tlupu idiotů a místo sympatického mladíka vypatlaného přitepleného buzeranta. Ale neodpustím mu to, jak svou přiblblou zjednodušeností shodil předlohu. Tomu říkám filmový počin století!
Kuci92
  21. 1. 2013, 20:33
Knihy o dracích mě vždy bavily, jako třeba sága „Píseň ledu a ohně“. Eragon není nejhorší ,ale protože než se začne něco dít uběhne 75% knihy dávám. ****
HeM
  10. 8. 2012, 23:01
Eldest je nejlepší.. Eragon je tak trochu nudnější, ale ujde.. Jedna z těch lepších knih, co jsem četl..
Ailees
  25. 1. 2012, 21:07
Když uvážím věk Christophera Paoliniho při psaní této knihy, musím jedině smeknout. Kdyby alespoň polovina lidí v jeho věku měla takovou fantazii a schopnost vyprávění, mohlo by to na světě vypadat jinak. Příběh je pohádkový a lehce naivní - ale co čekat od vyprávění o Dračích jezdcích? :) Jde o velice milé, příjemné a čtivé dílko, které zcela právem náleží do popředí fantasy - i když takovým velikánům, jakým je např. Tolkien, se logicky rovnat nemůže (a pochybuju, že se o to vůbec snaží). K filmu se raději vyjadřovat nebudu, protože to je totální odpad.
Vikyna
  19. 9. 2011, 22:12
Typický příklad brilantní knížky, jejíž pověst je pokažena filmem. Napínavý, bohatý a pestrý příběh vás vtáhne během několika stránek a až do konce vás prostě nepustí. Je to přesně ta knížka, která se čte pod dekou s baterkou, když už máte přikázání spát :))
Veronika
  21. 6. 2010, 17:47
Hviezdička už len pre to rozkošné dračie mláďa vo filmovej verzii. Je mi veľmi ľúto, že musím toto dielo skritizovať, ale je to veľmi zlé. Štylisticky aj príbehovo. Ukradnuté motívy, postavy, navyše všetko pomixované spolu a nevie sa, čo s tým robiť. Skutočne. Christopher do toho napchal všetko, čo sa len dalo. Čarodejníkov, elfov, škriatkov, zlých škriatkov, drakov, bielu a temnú mágiu a takto by som mohla pokračovať ešte dlho. Akoby si z tej hŕby postáv nevedel vybrať to "pravé orechové" pre svoj príbeh. Námet, ak by bol spracovaný inak, s väčším citom a gradáciou a s menšími štylistickými "faux-pass", dovolím si tvrdiť, že by to mohlo byť skvelé. Napriek tomu všetkému, skláňam hlavu pred autorovým vekom.
Fešná Bleška
  14. 9. 2014, 18:28
Tak tohle mě dostalo. Přečteno za jediný den - ráno u snídaně rozečteno, cestou tramvají, trolejbusem, celý den ležela tahle kniha otevřena pod školní lavicí a večer (nebo spíše v noci dočtena). A to se nestává s mnoho knihami. I když námět není nijak originální, má tahle kniha prostě něco do sebe. Děj je svižný, a tak se nikde nezaseknete. A ta čtivost... Troufnu si říct, že je to zatím ta nejpoutavější kniha, co jsem kdy četla.
moonchild
  15. 8. 2013, 14:45
Viděla jsem zatím jen film ale ten se mi líbil takže se taky chystám na knihu,takže doufám že bude stejně bomba jako film.
NIPPON
  1. 10. 2012, 14:14
Knihu jsem si chtěl užít a taky jsem si ji užil. Prožíval jsem všechna dobrodružství, jako kdybych byl malý kluk. Nenáročná a čtivá kniha, která vás zavede do království, kde probíhá tradiční souboj mezi dobrem a zlem.
Rumbelle
  12. 11. 2014, 19:45
Tato kniha byla mojí úplně první ze žánru fantasy. A v mém žebříčku oblíbenosti je jasně na prvním místě. Příběh je poutavý, propracovaný a velmi dobře se čte. Vřele doporučuji.
Manon
  14. 12. 2013, 22:13
Skvělá kniha, čtivá, napínavá a moc se mi líbilo, že popisuje i takové drobnější každodenní úkony, se kterými se na cestě museli potýkat.
Simmi1
  14. 5. 2012, 18:39
Promyšlené detaily nejen postav, ale míst a rozhovorů mě začaly fascinovat ve chvíli, kdy jsem zjistila, jak dopředu to měl zorganizované a vše do sebe zapadalo i v dalších knihách. Je to obdivuhodný a báječný příběh. Ale když jsem viděla film zhrozila jsem se, jak z tak krásné knížky může vzniknout tak děsný film.
Rominka
  9. 12. 2011, 12:49
Na celé knize je hodně znát, že to píše mladý kluk...a to by být rozhodně nemělo.Příběh není originální, texty a pohled na svět dětský. Upřímně nechápu všechen ten rozruch kolem této ságy.Pozitvní je že je to čtivé,takže to snad bude bavit děti,jinak ale velké zklamání
Ruxandra
  2. 5. 2011, 14:10
Kniha mě bohužel ničím nezaujala. Horkotěžko jsem se prokousala první třetinou knihy a pak jsem to vzdala. Oproti tomu film byl (když už nic jiného) alespoň koukatelný...
rahzul
  16. 11. 2015, 18:02
Dračí fantasy jsem zatím doposud žádné nečetl, a tak jsem se na Eragon dosti těšil. Celkově hodnotím spíše pozitivně. jak již bylo mnohokráte řečeno, tak se autor nemálo inspiroval slavnějšími díly. V tom nevidím uplně problem. Spíš bych Eragonu vytknul na můj vkus jednodušší způsob vypravování a nedostatek nějaké větší akce. Což bych přisuzoval nezkušenosti autora. Jinak se kniha četla vcelku svižně. Jsem zvědav, zda-li se Paolinimu v dalších dílech povede nějaký spisovatelský progres..
honzik10
  29. 6. 2015, 22:08
Konečně jsem Eragona dočetl, dával jsem si mezitím menší pauzy, protože ze začátku mě kniha moc nebavila, ale jakmile došlo na větší akci a hlavně závěrečnou bitvu, totálně jsem se do ní začetl. Postava Eragona se mi líbila, ale štvala mě jeho častá ukvapenost. I tak Eragon patří mezi mé oblíbené.
stepuli
  18. 2. 2014, 18:26
Do knížky jsem se pustila, protože na ni všichni pěli jenom samou chválu, tak jsem si řekla, že si to přece nemůžu nechat ujít. Opravdu mě bavila, neměla jsem problém ji přečíst i když patří k těm obsáhlejším. Ale doteď mám na patře divnou pachuť, když si vzpomenu, jak jsem si po přečtení přečetla věnování. To bylo stejně rozsáhlé jako knížka. Autor v něm děkoval učitelům a editorům a všem možným za pomoc a rodině, že mu knížku vydali v rodinném vydavatelství. To se můžeme divit, jak tak mladý dokázal napsat tak dobrou knížku. Prostě jsem z toho věnování měla pocit, že to všichni ti lidi vlastně napsali za něj. Ke čtení dalších dílů jsem se už nedokázala přinutit.
ilon-a
  2. 5. 2013, 15:49
Eragon byl nudnej, zdlouhavej a bez nápadu, prostě jen posbíral nápady druhých a vytvořil jakž takž nějakej příběh. Sice klobouk dolů před autorovým věkem, kdy to psal, ale další díly fakt číst nehodlám.
Tatsume
  1. 1. 2013, 21:54
Na knihu jsem slyšela spíše negativní ohlasy, a tak jsem s jejím přečtením dlouho váhala. Nakonec mě v mnohém příjemně překvapila.
Alaglesia
  1. 1. 2013, 19:15
Fantay příběh, který neurazí a zahřeje na duši. Na prvním díle je znát mladý věk autora, v určitých pasážích chybí propracovanost, smysl pro detail a mnoho prvků a motivů je převzato z jiných fantasy příběhů. Přesto všechno je kniha čtivá a myslím, že další díly budou jen lepší a lepší.
TajemnaM
  17. 11. 2011, 9:09
Určitě zajímavá fantasy kniha, děj je chytlavý a všechno se to dobře čte. Některé věci a postavy mi tu trochu vadí, ale celkově kniha potěší a neurazí. Tvrdit ale, že je to "další Pán prstenů" je nesmyslné. Je na tom vidět mladost autora a pro mě osobně byly záporné postavy příjemější, než ty kladné. Plus dávám za Murthaga a občasné vtípky, které jsou povedené a dávají knize nový rozměr. Takže, není to špatný je kniha, je do dokonce jedna z těch velmi dobrých knih fantasy literatury posledních deset let, ale něco malá tomu chybí. (P.S. To něco málo už v Eldestovy je, takže to bylo asi způsobeno věkem autora)
Plue
  2. 3. 2014, 12:30
Je poznat, že autor psal knihu v nízkém věku :) Ale i přes to jsem se do knihy začetla a nešlo se od ní odtrhnout. Příběh je poutavě napsaný, rychle plyne, nenarušují ho žádné zdlouhavé popisy a charakteristiky. Vrhám se na další díl!
Broza
  1. 2. 2014, 22:14
Musím se přiznat, že jsem prvně viděla film. Když jsem nadšená přišla mezi kamarády, málem mě rozčtvrtili a zakopali. A po přečtení chápu proč. Já se jen ptám jak? Jak se z tak dokonale, promyšlené knihy dá vytvořit něco tak nepodobného? Kniha je naprosto dokonalá a vztah Eragona a Safiry, je něco, co ve mně zůstane navěky.
Benjo
  27. 4. 2013, 13:55
Nechytlo mě to, nikdy jsem do toho nepronikl...skončil jsem někde za půlkou.
Film jsem viděl a ten je trochu zábavný, ale příběh neříká nic nového...
Artep524
  28. 6. 2016, 10:36
Oceňuji jak si autor dal záležet na vytvoření země Alagaësie. Každý si zde najde své. Kniha je plná magie a bytostí jako jsou elfové, trpaslíci či draci. Naproti tomu se mi vůbec nelíbil film. Je jasné, že každý má jiné představy, ale i tak je hlavní postava ve filmu hodně odlišná od knižní předlohy.
Iwíček
  4. 11. 2015, 21:52
Jsem úplně nadšená. Knihu sice psal autor v dětském věku, ale prostě wau. Delší vyjádření mého názoru najdete zde: http://iwikovaknihovna.blogspot.cz/2015/11/zivot-v-oblacich.html
Dee-Dee
  9. 9. 2013, 19:58
Eragona jsem četla asi před dvěma roky a přiměl mě k tomu film, který se mi zdál docela dobrý. Řekla jsem si, že když jsou knížky většinou lepší, i tato by měla být super. A měla jsem pravdu! Doporučuji.
Elisa-Beta
  26. 7. 2012, 15:44
Nejúžasnější knížka ze všech!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Svatoslav.Svatomír
  2. 9. 2016, 19:37
Uplynulo dlouhých 12 let, než jsem se k Eragonovi od jeho prvního vydání dostal. Bohužel věkově jsem již nějaký ten pátek mimo cílovku, ale i tak se dá knížka užít. Eragon je jedno velké road-dobrodružství, která svým čtivým překladem chytne a nepustí do samotného finále. Paolini vytvořil svět, který je kompromisem mezi pohádkovou Narnií a mytologicky propracovaným nekompromisním LOTREM. Děj je bohužel, až příliš přímočarý, což se vzhledem k věku autora dá relativně pochopit. (Paolini začal na svém debutu pracovat již v raných 15ti letech). Nezbývá mi než doufat, že ostatní díly ságy přinesou krapet více invence.
jana80
  19. 1. 2012, 18:48
Mě se kniha líbila i kdyz je takova pohadkova. Na ostatni dilyjsem vzdy cekala az vyjdou abych si je mohla co nejdrive precist. Film uz tak vydareny nebyl
Katniss
  7. 11. 2010, 20:29
Pokud bych měla stručně ohodnotit knihu... Nebudu říkat, že je naprosto příšerná, není to pravda, ale co se týče originality zápletky a stavby příběhu... Myslím, že každý, kdo se trochu zajímá o literaturu, a obzvlášť o fantasy samotnou, ví, o čem mluvím. Hodně se toho namluvilo o tom, jak se Paolini "inspiroval" Pánem prstenů, který je špičkou v epické fanatasy, o kterou se i Paolini očividně úporně pokoušel, a Drakeny z Pernu od Anne McCaffreyové. To, že se mu to moc nepovedlo, je vcelku vidět. Ale abych nemluvila jen ve špatném slova smyslu, myslím, že pro obzvlášť mladé lidi, kteří se žánrem fantasy teprve začínají, tato kniha (především díky kvalitní korektuře z nakladatelství Paoliniho rodičů) rozhodně neodradí.
Adenoid Hynkel
  22. 9. 2016, 19:07
Ano, jistě, začal to psát jako patnáctiletý, ale přijde mi trochu nefér vůči ostatním knihám ji hodnotit nějak zvlášť. Fantasy naprosto průměrné, čtivě napsáno, ale to je tak vše. Eragon jako takový mi nepřišel zrovna dvakrát chytrý a nejsympatičtější postavou se stala Safira (drak, jehož inteligence převyšuje snad všechny postavy a který se na rozdíl od svého "pána" umí chovat). Ale abych jen nekritizoval - když přehlédneme zjevnou inspiraci a nedostatek jazykových prostředků, dostaneme průměrnou knihu fantasy žánru s několika příjemnými momenty, jež možná vybočuje z řad dnešní tvorby, ale ve srovnání s např. Pánem prstenů se jeví jako malicherná fraška... Nicméně, nechť vaše meče zůstanou ostré!
Daniel_852
  14. 8. 2016, 13:18
Velice napínavá, promyšlená kniha, byl jsem napjatý skoro u každé strany. Krásně se čte, a podle mého je nejlepší ze všech dílů série.
Dumbicek
  14. 3. 2016, 7:19
Tak tohle mě celkem bavilo. Dokážu si představit, že tohle čtu dětem. Jsem ráda, že mě minula vlna úžasu nad touto knihou,protože v úžas mě teda nepřivedla.Na můj vkus však některé pasáže byly zbytečně natahovány. Mít 100 stran jenom na popis cesty,kde se více či méně nestalo nic důležitého mě trochu unavovalo. Konec knihy však už měl náboj a lehce se to četlo. Eragon i když je to ještě mládě mi celkem přirostl k tělu. Takže další díl si někdy přečtu ráda.
Elisa99
  21. 11. 2014, 17:45
Série o dračích jezdcích mě velmi zaujala hlavně z toho důvodu, že jsem jako menší milovala draky. Musím ale říci, že s odstupem času je tento díl slabé místo celé série. V podstatě se tam nic moc neděje - dlouhý rozvoj osobnosti hlavního hrdiny a dračice, rozsáhlé popisy a žádné zvraty, které by průměrný čtenář neočekával.
Mikka
  15. 8. 2012, 9:41
Čtivé, napínavé, plné fantazie! Pokud Paolini toto vymyslel v 15 letech, tak klobouk dolů. Fakt jsem zase po dlouhé době našel knížku, která vtáhne a kterou musí člověk číst a číst! Jen to filmové zpracování byl pěknej propadák!
monsulka
  8. 3. 2012, 19:14
Krásný příběh, který musí nadchnout snad všechny věkové kategorie. Jen mě mrzí, že u filmu se nedrželi děje této knihy a až příliš často tam byly vymyšlené věci. Kniha se mi líbila, klidně bych si ji přečetla znovu.

1 2 3