Čtyřprocentní vesmír

Čtyřprocentní vesmír

Podtitul: O temné hmotě, temné energii a kolumbovských výzvách pro 21. století.

Originální název: The 4% Universe: Dark Matter, Dark Enegy, and the Race to Discover of Reality
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Dokořán - 2012
ISBN: 978-80-7363-506-0

Dokořán (2012) 978-80-7363-506-0 252
Argo (2012) 978-80-257-0761-6 252

Vědci se v poslední době snaží vysvětlit jeden mimořádně matoucí rys našeho vesmíru: jen čtyři procenta kosmu jsou tvořena hmotou, ze které se skládáme i my, naše knihy, každá planeta a hvězda. O zbytku nevíme vůbec nic. Richard Panek ve své knize líčí, jak vlastně vědci k tomuto závěru došli. Poutavě, názorně a do detailů vypráví o snaze nalézt "temnou" hmotu i ještě podivnější substanci zvanou temná energie.

"Richard Panek napsal dobrodružný příběh pro moderní dobu, o soudobých výzkumnících, kteří se vydávají do hlubin kosmu, avšak ne v kosmických lodích, ale prostřednictvím teleskopů a družic. A stejně jako ve starých dobrodružných knihách najdeme i tady vizionáře, hrdiny, mecenáše a možná i nějaké ty piráty. Podmanivá kniha." - Lee Smolin, autor knih Tři cesty ke kvantové gravitaci a Potíže s fyzikou. (Založil/a: al-ma)

Richard Panek Richard Panek