Sebedůvěra, sebejistota, nezávislost

Sebedůvěra, sebejistota, nezávislost Originální název: Self-Reliance

PRAGMA - 2005
ISBN: 80-7205-202-0

PRAGMA (2005) 80-7205-202-0 208

Jedinečná verze Emersonových základních duchovních esejů. Skrze ni zpřístupňuje Richard Whelan Emersonovu hlubokou moudrost dnešnímu čtenáři. Emerson nám znovu připomíná důležitost tradičních ctností - jako je láska, pokora, odvaha, přátelství, porozumění a sebedůvěra - jež se nám k naši nezměrné ztrátě staly dnes příliš vzácnými. (Založil/a: Jack Jim)

Ralph Waldo Emerson Ralph Waldo Emerson
*25.05.1803 - †27.4.1882

Myrddin33
  23. 7. 2016, 22:22
Na knihu jsem se těšil, ještě když Richard Whelam píše, že "žádný filozof ještě nepsal výmluvněji a působivěji o tom, jak žít život naplněný duchovním světlem."(s.33). Emerson na mě zapůsobil jako idealista - asi jsem také spíše idealista, avšak nejspíše kráčející po jiné cestě, než ji razil Emerson. Možná ještě nejsem dostatečně rozvinutý na jeho filozofii a možná právě k tomu se vztahuje jeho myšlenka, že "nikdo nemůže studovat, aniž by byl na to připraven, i kdyby byl studovaný předmět přímo před jeho očima." (s.5)
Nepopírám jeho moudrost a kvalitu, ale bohužel jeho myšlenky na mne působí dost cize, často všeobecně a ne zrovna hluboce - ale jak píši výše, možná je to jen mou nepřipraveností. Celkem se mi zamlouvaly části Historie, Politika a Transcendentalista. Čekal jsem velké obohacení, které nepřišlo, a tak knize nemohu dát lepší hodnocení. Kdoví.... třeba se k ní jednoho dne vrátím a přehodnotím svá slova, avšak nyní je můj pohled na knihu a Emersonovu filozofii odcizený a bez zájmu. (A ano, možná k tomu negativnímu pohledu lehce přispělo i Emersonovo zklamání mými oblíbenci Wordsworthem a S. T. Coleridgem, které popisuje R. Whelan v úvodních biografických poznámkách.)